„Moji rodiče jsou jedinými lidmi, kteří kdy letěli z Jižní Afriky do Austrálie jednomotorovým letadlem,“ prohlásila modelka a výživová poradkyně Maye Musk. „Letěli přes celou Afriku, přes Arabský poloostrov a Asii bez jakékoli navigace. Kdo jiný by to dokázal bez kompasu a mapy?“
Čtěte také: Předpojatí investoři. Do ženských startupů nechtějí investovat
Posouvání hranic je hlavním rysem rodiny Muskových. A tato sedmdesátiletá desetinásobná babička a trojnásobná matka je toho jasným důkazem.
Jen za posledních šest měsíců se z ní stala covergirl, objevila se s Karlie Kloss v reklamě na Swarovski a pózovala na přehlídce Dolce & Gabbana. Také zdobila stránky časopisů Vogue v Jižní Koreji, Velké Británii, Německu a Austrálii a Harper’s Bazaar jí na Manhattanu uspořádal party k jejím 70. narozeninám.
Maye na Instagramu sleduje 170 tisíc lidí a své nutriční rady nebo modelingová dobrodružství označuje hashtagem „justgetthingstarted“.
Za svůj největší úspěch přesto považuje své tři děti a to, že je stále naživu. Stárnutí se Maye prý nikdy neobávala, stejně tak jako její matka, která se dožila 98 let a přestala pracovat teprve v 96.
Narodila se jako Maye Haldeman v kanadském Saskatchewanu, odkud v roce 1950 s rodiči odešla do jihoafrické Pretorie. A když jí bylo sedm, její rodiče ji vzali na tříměsíční cestu z Afriky do Austrálie. Když se rodina zrovna nevydávala na cesty, vedli rodiče Maye chiropraktickou praxi – hned vedle svého domu v Pretorii.
Čtěte také: Tři kamarádky přinášejí do Česka kousek Bali. V kokosové misce
„Moji rodiče byli podnikatelé, vedli svůj vlastní podnik a mí sourozenci a já jsme jim začali pomáhat zhruba od našich osmi let. Dělali jsme kopie jejich měsíčních bulletinů a věstníků a pak dávali známky na obálky,“ vzpomíná Maye dnes.
Když jí bylo – stejně jako její sestře dvojčeti – 12 let, pracovaly před a po vyučování na recepci ordinace svého otce. Maye vydržela její pracovní morálka a nasazení i v pubertě. V 15 letech začala s modelingem, a protože nevěřila, že jí kariéra v módě vydrží, získala bakalářský titul z dietetiky. Obor vystudovala v afrikánštině, jednom ze čtyř jazyků, které ovládá.
„Protože jsem byla modelkou, byla jsem velmi hrdá a nehodlala jsem neuspět. Řekla jsem si: Nebudu hloupou blondýnkou, vystuduju vědecký obor, a to přesto, že bude v jiném jazyce. Zvládla jsem to,“ pochvaluje si.
Několik měsíců po promoci se Maye provdala a během tří let porodila syny Elona a Kimbala a dceru Toscu. Během mateřské zvládala jak modeling, tak práci výživové poradkyně dvě odpoledne v týdnu. V roce 1979 se rozešla se svým manželem a v 31 letech se stala matkou samoživitelkou.
Rozhodla se založit si vlastní dietetickou praxi a proseděla několik hodin v čekárnách lékařů, aby tam získala klienty. Do toho cestovala po Jižní Africe vůli focení a přehlídkám. V roce 1983 se vrátila na univerzitu, aby získala magisterský titul.
Poslechněte si také: Od náhody až do Cannes. Příběh Češky, která vymýšlí hvězdné reklamy
A jak je vám jistě jasné, Maye zdaleka není jedinou členkou rodu Muskových, která mířila vysoko. Když bylo Elonovi 17 let, přiměl matku, aby se pokusila znovu získat kanadské občanství. Udělala to a do několika týdnů vlastnil kanadský pas i Elon. Po maturitě na pretorijské chlapecké škole byl připraven žít v zahraničí. Konkrétně chtěl být blíž USA.
Maye důvěřovala Elonovým instinktům, koupila mu jednosměrnou letenku, dala mu nějaké peníze a kontakt na příbuzné ze Saskatchewanu. Tři týdny po obdržení pasu přistál Elon Musk na montrealském letišti, nasedl na autobus a odjel na farmu za příbuznými. Jeho bratr a sestra ho chtěli brzy následovat.
A i Maye, v té době jednačtyřicetiletá, se začala poohlížet po studiu v doktorských programech i modelingových agenturách ve své rodné zemi. Aby na to měla dostatek financí, prodala svůj dům v Johannesburgu, ale kvůli striktním jihoafrickým kontrolám kapitálu nemohla s vydělanými penězi zemi opustit. Přesto se Maye rozhodla přesídlit do Toronta a začít od nuly. Do Kanady odletěla v roce 1989 s patnáctiletou Toscou, zatímco Kimbal zůstal v Jižní Africe, aby dokončil střední školu.
„Měla jsem pět zaměstnání,“ vzpomíná Maye. „Byla jsem výzkumným pracovníkem Torontské univerzity. Dvě noci v týdnu jsem učila výživu na vysoké škole a dvě noci pracovala v modelingové agentuře,“ popisuje. V té době nejenže pochopila sílu dobrého PR, ale také to, jak je důležité oklepat se z odmítnutí.
Její houževnatost se vyplatila. Stala se prezidentkou Consulting Dietitians of Canada a za rok rozšířila tuto organizaci z 90 na 1000 členů. Její vlastní dietetická praxe expandovala na 25 klientů denně a Maye si mohla dovolit zaměstnat další výživové poradce.
V roce 1989 se devatenáctiletý Elon přestěhoval do Kingstonu kvůli studiím na Queen’s University. Kimbal ho rok nato následoval. Tosca se v roce 1994 rozhodla studovat filmovou školu na University of British Columbia. Maye v tu dobu bylo 46 let a mohla se plně soustředit na budování svého podnikání v Torontu.
„Všichni šli svou vlastní cestou a já najednou neměla žádné děti a ve skutečnosti to bylo úžasné. Mohla jsem pracovat do noci a nemusela se vracet domů. Nemusela jsem prát sedm praček prádla týdně.“
Když Elon a Kimbal odpromovali, odstěhovali se do kalifornského Silicon Valley, kde založili společnost Zip2. Maye létala každých šest týdnů z východní Kanady na západní pobřeží Spojených států za svými chlapci. Aby se Zip2 udrželo v chodu, dala synům 10 tisíc dolarů, tedy všechny své úspory. V Silicon Valley byla také v době, kdy Zip2 získalo první významné investice. V tu dobu půjčila svou kreditku synům naposledy.
V létě 1996 se Maye přestěhovala do San Franciska, aby byla blíž své rodině, a založila svou výživovou praxi v USA. K padesátinám dostala od synů maketu domku a auta se slovy, že jednou jí dají opravdové. V roce 1999 dostáli svým slibům, to když Zip2 prodali za 307 milionů dolarů Compaqu.
Maye si vybrala byt v New Yorku, aby mohla pokračovat i v modelingové kariéře. Na Manhattanu žila 13 let a během té doby kvůli modelingu často cestovala do Evropy. Nyní je Maye upsaná u IMG a je po ní větší poptávka než kdy dřív. V listopadu loňského roku se stala tváří kampaně Covergilr’s Sipmly Ages. Video této kampaně nasbíralo přes 11 milionů zhlédnutí jen během několika dní.
Maye doufá, že Covergirl a další značky oslavující její věk pomohou změnit kulturní vnímání starších žen i to, jak tyto ženy vnímají samy sebe. „Zdá se mi, že se ženy bojí stárnutí, kterého jsem se já nikdy nebála. Myslím, že to dá naději ženám v tom, že mohou pokračovat v práci a být důležité a uvolněné se sebou samou,“ říká žena, která dnes žije v Los Angeles, stále pracuje jako výživová poradkyně a dává rozhovory na téma zdravého životního stylu.
A nezměnila se ani soudržnost její rodiny, schází se skoro každý víkend. A Maye kromě toho těší i to, že podnikatelského ducha, kterého získala od svých rodičů, vidí i ve všech svých dětech. Tosca, žijící taktéž v Los Angeles, tu v roce 2017 založila na ženy zaměřenou streamovací službu Passionflix. Kimbal žije v Coloradu a je zakladatelem řetězce restaurací The Kitchen a taky vede neziskovku Big-Green, která zavádí zahrady do amerických škol. Co všechno dělá Elon Musk, nemusíme představovat.
A jakou radu by dala příští generaci podnikatelů? Myslet ve velkém a nenechat se odradit odmítnutím. „Je to dlouhý proces, který musíte přežít. Pracujte dlouhé hodiny. Pokud jste ve své práci nešťastní, změňte ji, i když by vás to mělo finančně svázat. Buďte otevřeni novým cestám.“