Světlo na dotek a doteky světla v každém koutu. Hovoří k vám tiše, o to však intenzivněji, jsou to výjevy jakoby ze zcela jiného světa a uzavřou vás do oázy naprostého klidu – i uprostřed rušného adventního odpoledne na tepající hlavní třídě pražských Holešovic.
Okolo tma, je přece už půl páté odpoledne, ale tady – světlo. Světlo a stíny, dopadající na surový kámen, na hladký alabastr, dřevo s působivou kresbou letokruhů, chladný kov, přírodní plátno nebo třeba lehoučký papír. Až mystická dokonalost, kterou vytvořila příroda, podpořená lehkým dotekem neskutečně talentované ruky a očí, které věru mají vizi, a které vás zasáhnou až do srdce. Takhle nějak musí vypadat designová nebesa.
Kdyby se narodila tři sta kilometrů dál na západ, byla by dnes už velkou světovou hvězdou, říkají o ní pravidelně znalci oboru. Ovšem Bára Škorpilová je vlastně mezinárodní hvězdou už teď. Její práce můžete obdivovat na různých místech planety. Ona ale pořád stojí tak trochu ve stínu, mimo hlavní zásahy reflektorů.
Není zrovna dívkou z plakátu, je spíš onou tichou, avšak mocnou silou stojící v pozadí, zcela posedlou i těmi nejmenšími detaily, náročnou maximalistkou, za niž hovoří její práce. Hledí pořád dopředu. Nemá žádné limity. Je prostě Mimolimit. Tak se ostatně jmenuje její studio, které slaví už čtvrtstoletí na scéně.
Záběr a rozsah jejího díla je dechberoucí a její portfolio obdivuhodné, stejně jako jména jejích stálých klientů. Snad proto ostatně Bára Škorpilová léta mediální publicitu nejen nehledala, ale dokonce se jí i programově vyhýbala.
Bára Škorpilová
Když celé roky pracujete pro Petra Kellnera a jeho rodinu, pro Jiřího Šmejce, Patrika Tkáče a další zvučná jména českého a slovenského byznysu, která se k vám neustále vrací, nemáte zapotřebí dělat si velkou reklamu jinde. Obzvlášť, když vám zadávají stále větší a náročnější projekty, včetně svých soukromých rezidencí a nejintimnějšího osobního prostoru.
Vaše práce mluví za vás. A oslovuje i nejnáročnější klienty, ty, kteří si mohou dovolit oslovit prakticky kohokoli na světě.
Oslovili ale právě drobnou blondýnu Báru Škorpilovou, zakladatelku ateliéru Mimolimit. A opakovaně se k ní vrací. Škorpilová se jmény svých zákazníků věru nechlubí. Ovšem její projekty mluví za ni.
A až do Vánoc si některé z nich v holešovickém prostoru Holport, v sídle Konsepti, může prohlédnout každý milovník designu. Výběr realizací v oblasti architektury a designu za poslední čtvrtstoletí, konkrétně z let 1997 až 2022 – takové je hlavní téma výstavy nazvané Spřízněné duše, kterou v Konsepti slavnostně uvedla zakladatelka ateliéru Mimolimit osobně.
Prostory populárního pražského designového showroomu se na poslední měsíc v roce proměnily v místo, kde se prolínají příběhy dokonale zpracovaných designových objektů s ukázkami realizovaných interiérů. A stojí za to je vidět.
To, že výstavní prostor ateliéru Mimolimit poskytlo zrovna pražské Konsepti, samozřejmě nebyla náhoda. „S Konsepti a Davidem Řezníčkem i jeho ženou Lucií jsme profesně spojeni už velmi dlouho. Společně jsme pracovali na byznys projektech PPF Gate v Praze a J&T v Bratislavě či na rezidenčních projektech Celinka a Velaa Private Island na Maledivách,“ připomíná Škorpilová.
Prostory Konsepti tak zaplnily designové objekty a realizace napříč její tvorbou – objekty z různých materiálů a barev, které byly ateliérem Mimolimit navrženy jak pro moderní prostory, ale i pro interiéry v historických budovách. V člověku okamžitě vzbudí mnoho emocí, a to nejen díky krásnému a do detailu propracovanému řemeslnému provedení, ze kterého dýchá autentičnost a ryzost použitého materiálu.
„V osobnosti a tvorbě Báry Škorpilové lze vycítit vysoké nároky a očekávání – vůči dodavatelům, ale především na sebe samu. Její originální produkty a interiéry vznikají díky úžasnému vnímání světa, barev, proporcí a schopnosti převádět vše do překvapivých tvarů a materiálových kompozic. Ten rukopis je silný a ovlivnil řadu dalších autorů,“ upozorňuje majitel a zakladatel Konsepti David Řezníček.
Ten se s designérkou zná už od mládí – poprvé se potkali už v roce 1995. „To ještě studovala u Bořka Šípka,“ vzpomíná Řezníček. „Její odhodlání, talent a kreativita byly už tehdy nepřehlédnutelné,“ říká majitel Konsepti, který se Škorpilovou spolupracuje dlouhodobě.
„Prezentované objekty jsou nejen ukázkami částí realizovaných interiérů, ale chceme ukázat i řemeslnou kvalitu, která je zřejmá na jednotlivých detailech každého kusu nábytku nebo světla,“ vysvětluje Škorpilová k aktuální výstavě. Řada z vystavených objektů byla vyrobena exkluzivně a na výstavu je zapůjčili soukromí vlastníci.
Bára Škorpilová
„V Konsepti najdete naši lásku k poznávání materiálu, uvidíte emoce, které se dají vytvořit světlem, a myslím, že vás nadchnou i ukázky z mimořádné sbírky pana Oldřicha Uttendorfského a floristické emoce spojené s Vánocemi z dílny Maria Wilda,” popisuje zakladatelka ateliéru Mimolimit.
Mecenáš, sběratel a honorární konzul monackého knížectví Oldřich Uttendorfský na výstavu zapůjčil nejen současná umělecká díla ze svých sbírek, ale například i svou zřejmě světově unikátní kolekci platidel. V moderním interiéru jsou v kontrastu s objekty Báry Škorpilové k vidění třeba i platidla přírodních národů, objekty z mušlí a lastur nebo artefakty z oblasti africké Tanzanie.
Objekty a části realizací jsou v showroomu umístěny ve dvou patrech a fungují i jako osobitý pop-up store. V horním poschodí se nachází i projekční prostor, který nabízí návštěvníkům z pohodlných pohovek nahlédnout do nitra jednotlivých realizací, které má studio Mimolimit ve svém portfoliu.
V rámci výstavy byla navíc představena i unikátní velkoformátová publikace, která mapuje veškeré počiny studia Mimolimit za posledních pětadvacet let. „Kniha Kindred Spirits je oslavou všem, kdo se na práci v ateliéru Mimolimit podíleli, stejně jako celá tato výstava,“ vysvětluje Škorpilová.
Výstava Spřízněné duše bude v holešovickém showroomu Konsepti k vidění do pátku 23. prosince 2022. A návštěvu vřele doporučujeme. Obklopovat se krásou kultivuje duši a rozšiřuje obzory. Nejen v adventním čase.