Ještě donedávna se Praha hromadně zbavovala bytů v rámci privatizací. Ty teď ale na trhu, který tlačí ceny bytů výš a výš, chybí. Letos chce proto hlavní město naopak rozpohybovat vlastní výstavbu a v následujících letech doplnit nabídku bydlení až o osm tisíc nových bytů. Celkové investiční náklady by se měly pohybovat kolem pětadvaceti miliard.
Zajišťovat vlastní bytovou výstavbu má městu Pražská developerská společnost, kterou vedení Prahy založilo před dvěma lety. Ta dostala za úkol vybrat vhodné městské pozemky a začít na nich s přípravami.
„Jednotlivé projekty se v letošním roce posunou do další fáze, kdy získají architektonickou podobu. Vypisujeme otevřená výběrová řízení a architektonické soutěže, aby nová městská výstavba přinesla do dané lokality kromě jiného také kvalitní soudobou architekturu,“ říká náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.
I kdyby se do deseti let podařilo Praze vystavět avizovaných osm tisíc nových bytů, konkurenci soukromé developerské výstavbě tím Praha příliš nezvýší. A tím pádem ani městská výstavba ani nedokáže ovlivnit ceny bytů v hlavním městě, u nichž se i nadále předpokládá výrazný růst. Podle ředitele Pražské developerské společnosti Petra Urbánka to ostatně ani není hlavním cílem.
„Musíme hlavně doplnit nabídku. Praha potřebuje mít zásobárnu vlastních bytů, aby s ohledem na to, jak se vyvíjí trh v poslední době, byla schopná zajišťovat služby města. Aby měla množinu vlastního bytového fondu pro uspokojování potřeb zejména takzvaných preferovaných profesí,“ vysvětluje.
Zároveň ale dodává, že městská výstavba může pomoci s budováním nájemního trhu, který v Praze ještě není rozvinutý, ale který bude v následujících letech stále více potřeba. Tlak na trh s nájemními byty zvyšují nejen omezení hypoték a dražší úvěry, ale také současná vlna lidí prchajících před válkou na Ukrajině.
Realitu na trhu s bydlením vnímají i developeři, kteří se začínají více zaměřovat na projekty, u nichž se od začátku počítá s jinou formou bydlení, než je to vlastnické. Stále větší množství bytů v developerských projektech skupují také velcí institucionální investoři, kteří se na nájemní bydlení zaměřují. Podle Urbánka může v tomto ohledu městská výstavba doplňovat tu soukromou.
Aktuálně Pražská developerská společnost připravuje projekty na pětašedesáti pozemcích. Pro deset z nich letos bude hledat architektonickou podobu. Zásadní by měly být projekty na třech velkých územích, kde se předpokládá výstavba více než pěti tisíc bytů.
Na 130 tisících metrech čtverečních má v Dolních Počernicích vzniknout asi osm set bytů v řadových domcích. Další dva tisíce bytů se připravují v lokalitě Nové Dvory u budoucí stanice metra D. Tam má v horizontu patnácti let vzniknout místní centrum se službami, kancelářemi, školami a bydlením. Proměnou má projít i Palmovka, kde Praha chystá asi 2300 městských bytů.
Ačkoli Pražská developerská společnost na projektech už pracuje, je výstavba na velkých územích ještě poměrně vzdálená.
„Před Prahou je ještě velký kus cesty, než byty budou stát. Menší projekty mohou být hotové v horizontu tří až pěti let. To budou ale jen desítky bytů,“ říká Urbánek. Městské projekty na velkých územích, třeba u zmiňované budoucí stanice Nové Dvory, budou totiž potřebovat například změnu územního plánu, což je proces na několik let.
Podle odhadu Pražské developerské společnosti se celkové investiční náklady na výstavbu mohou v následujících deseti až patnácti letech vyšplhat na 22 až 28 miliard korun.