Miliardová investice a plán přilákat z tuzemského trhu nejlepší IT talenty. S tím vloni v létě vstupovala do Česka americká technologická společnost SentinelOne. A její vize postavit v Karlíně na zelené louce inženýrské centrum jako základnu pro celou Evropu dostává konkrétní obrysy.
Velkoryse prosklená budova Missouri Park je jedním z nejnovějších přírůstků karlínského kancelářského kampusu River City. Americký SentinelOne našel svůj nový domov v prvních třech patrech, odkud obřími okny přehlédnete panorama Prahy od Pražského hradu až po Štvanici.
V prosvětlených prostorech zařízených ve skandinávském stylu je v tuto chvíli poměrně klid. Ovšem v příštích dvou letech má firma v plánu počet zaměstnanců v nově vznikající evropské inženýrské centrále ztrojnásobit. Celkem chce v pražském inovačním centru zaměstnat minimálně 300 lidí a podle viceprezidenta společnosti pro engineering Martina Matuly, který karlínskou centrálu vede, běží plán bez komplikací.
Obrana s umělou inteligencí v zádech
Za 15 měsíců od svého příchodu do Česka už zde americká firma nabrala 135 zaměstnanců. Kromě Prahy, kde se soustředí většina z nich, pracuje zhruba pětina lidí v brněnském co-workingu a několik působí z jiných míst na dálku. Většina zaměstnanců pracuje v engineeringu, menší část tvoří například recruiteři, pracovníci zákaznické podpory a průběžně se rozšiřující obchodní tým.
Hlavním oborem SentinelOne je kybernetická bezpečnost – vyvíjí software, který pomocí strojového učení a umělé inteligence sám dokáže detekovat většinu hrozeb a reagovat na široké spektrum útoků. Firma vznikla jako startup už v roce 2013, stojí za ní bývalí zaměstnanci americko-izraelského Check Pointu, izraelské armády, IBM, Palo Alto Networks, Intelu a McAfee.
Hlavní sídlo má v kalifornském Mountain View, další pobočky v Bostonu, Amsterdamu, Eugene nebo Tokiu a dodnes má velmi silnou základnu v Tel Avivu, kam ještě nedávno soustředila veškerý engineering.
Pražské centrum má na této trase unikátní pozici. „Představujeme takový most mezi Tel Avivem a Spojenými státy, protože si rozumíme s oběma stranami a kulturně se dobře doplňujeme,“ říká Martin Matula, který do SentinelOne přišel vloni z pozice viceprezidenta pro engineering v Avastu.
Kontakt pražského Karlína právě s Tel Avivem je poměrně častý. SentinelOne totiž své týmy buduje napříč zeměmi. „V rámci engineeringu máme týmovou strukturu stavěnou podle kompetencí, nikoliv podle geografie. Takže i já mám ve své organizaci týmy sestavené na základě zodpovědnosti za určité části produktu, bez ohledu na to, kde ti lidé sedí. Mám v týmech lidi z Tel Avivu i z Prahy,“ popisuje Matula.
Chvála českých talentů
Cílem je v Karlíně postavit velký evropský inovační hub se stovkami inženýrů. A dorůst na podobnou velikost jako Tel Aviv. Praha se má při tomhle růstu, o co opřít. „Na české talenty je slyšet jen chvála,“ podotýká spokojeně Martin Matula. V souladu s dosavadním růstem firma plánuje v Česku do konce roku přijmout další čtyři desítky lidí. A poptává velmi ceněné zboží: vývojáře pro backend, frontend i infrastrukturu.
Na oplátku jim kromě mezinárodního zázemí nabízí i zajímavý produkt a s ním spojenou misi. A taky podíl na úspěchu – každý zaměstnanec při nástupu obdrží balík zaměstnaneckých akcií a další akcie si může vysloužit ve formě bonusů.
Na newyorské burze NYSE je společnost obchodována od loňského roku, její současná hodnota se odhaduje na 7,4 miliardy dolarů. Vloni se rozrostla i díky akvizici americké firmy Scalyr za 155 milionů dolarů, letos pak uskutečnila akvizici firmy Attivo Networks. Tržby meziročně rostou o více než sto procent, díky čemuž je SentinelOne nejrychleji rostoucí veřejně obchodovatelnou firmou v oblasti kybernetické bezpečnosti a řadí se tak mezi největší globální hráče.
Jeho autonomní platforma dnes dokáže dokonale zabezpečit desktopy, servery, cloud i mobily a kromě dalšího rozšiřování služeb se firma snaží svůj produkt i maximálně uživatelsky zjednodušovat.
„Zákazníci mohou přes jedno uživatelské rozhraní vidět různé domény a různé oblasti bezpečnosti. Pro pokrytí všech hrozeb si díky tomu vystačí s mnohem menším bezpečnostním týmem,“ doplňuje viceprezident SentinelOne.
Autentická kultura a karlínská pohoda
České týmy se přímo podílí na celé řadě inovací. Například na virtuálním tržišti, které umožňuje do platformy Sentinelu integrovat produkty třetích stran. Z Karlína je řízena i proměna jádra produktu na modulární platformu a v Praze vzniká i tým, který má na starosti bezpečnost mobilních zařízení.
Nové lidi má do českého inovačního centra přilákat i specifická kultura a prostředí Karlína. „Je to ideální lokace kousek od centra, jsou tu příjemné restaurace a kavárny. Můžete přijet do práce na kole nebo jít po práci běhat. Má to tu autentického ducha,“ pochvaluje si Matula karlínský technologický park.
SentinelOne tu chce být doma. Aktivně se účastní akcí pro sdílení know-how pořádaných jinými firmami. „A sami se začínáme podílet na pořádání technických i jiných meetupů ve svých prostorech,“ dodává šéf pražského centra.
V jeho týmu ale rozhodně nejsou jen Češi. Mezi zaměstnanci jsou lidé z řady zemí od Argentiny po Uzbekistán, což upevňuje roli angličtiny jako hlavního firemního jazyka. A protože nové obličeje přibývají každý týden, snaží se udržet kontakt. „Každý čtvrtek ráno máme společnou snídani, při které se sejdeme a sdílíme, co je nového napříč firmou. Lidé, kteří pracují na dálku, s námi snídají virtuálně přes Zoom. A jednou za měsíc se v Praze i v Brně sejdeme v hospodě,“ popisuje.
Kultura SentinelOne je podle Matuly postavená především na autenticitě. „Ve velkých korporátech lidem často jejich práce nedává smysl. My ale děláme jen věci, které smysl mají. A vždy vysvětlujeme, proč je děláme. Když má někdo nápad, tak ho nic nebrzdí,“ dodává Martin Matula.