Pokud se člověk podívá na zprávy z bratislavského trhu s nemovitostmi, nemůže se ubránit dojmu, že čte zprávy z Prahy, jen ve slovenštině – ceny bytů neustále rostou, v centru města atakují astronomické cifry a zastavení tohohle trendu očekává jen málokdo. I tak se dá ale mezi realitními trhy obou měst najít několik rozdílů. A to nejen v absolutním srovnání, kde je Praha logicky trhem větším.
Nejčerstvější data o bratislavském realitním trhu dnes zveřejnila česká investiční skupina Trigema miliardáře Marcela Sourala, která aktuálně vstupuje na slovenský trh se svým technologickým startupem Flat Zone. Ten se soustřeďuje na sběr a analýzu dat trhu s bydlením. „Na slovenský trh vstupujeme s kompletním přehledem všeho, co se na Slovensku aktuálně staví,“ říká Vít Soural, projektový manažer startupu Flat Zone a syn majitele Trigemy.
Stejně jako v Praze, i v Bratislavě ceny nových bytů letí ke hvězdám. Meziroční nárůst průměrné ceny je nyní dokonce u obou měst podobný a pohybuje se kolem patnácti procent. Bratislava má ale v dlouhodobém měřítku křivku přece jen o něco mírnější.
Průměrná nabídková cena nového bytu je nyní ve slovenském hlavním městě kolem čtyř tisíc euro za metr čtvereční, v přepočtu tedy nějakých 102 tisíc korun. Praha je v tomto ohledu o poznání dražší – nové byty se tam nabízejí v průměru za 137 tisíc korun za metr čtvereční.
Aktuálně je v Bratislavě v nabídce 1540 bytů v novostavbách, trh je tedy oproti tomu pražskému asi o 44 procent menší. Tohle srovnání ale může být poněkud zavádějící. Pokud se totiž počet bytů přepočítá na tisíc obyvatel, vychází slovenské hlavní město o sedmdesát procent silnější.
„Pražský trh zažívá velkou bytovou krizi, bytů je málo, většina nabídky je hned rozprodaná. Bratislava je na tom o poznání lépe. A pokud se podíváme na Brno, tak tam je bytová krize aktuálně ještě horší než v Praze,“ shrnuje Soural.
Podle developerů je v Bratislavě systém o něco přívětivější k nové výstavbě, než je tomu v Praze. „Bratislava je menší, a snáze se tak prosadí nějaká pozitivní změna vůči developerům. Když si na Slovensku uvědomí, že se blíží krize, tak jsou velmi rychle schopní na tom zapracovat a otočit kormidlo. I v Praze se teď to kormidlo začíná otáčet, ale v Bratislavě už se otočilo,“ popisuje zkušenosti ze slovenského trhu spolumajitel developerské společnosti Finep Pavel Rejchrt.
Konkrétně Finep aktuálně v Bratislavě staví pátou a šestou etapu projektu Jégého alej na brownfieldu v bývalém areálu továrny Cvernovka, přičemž v celém projektu má vzniknout asi patnáct set bytů. Bratislava má podle Rejchrta oproti Praze specifikum v tom, že se nemůže příliš rozrůstat do šířky. Zejména kvůli geografii svého okolí.
„Na jedné straně máte Dunaj, hranici s Rakouskem a Maďarskem a z druhé strany Karpaty. Proto Bratislava oproti Praze roste dynamičtěji do výšky. Navíc tam hraje roli i blízkost Vídně, takže ten vzor je tam naprosto jasný. A nehrozí tam ani žádné ohrožení panoramatu,“ vysvětluje Rejchrt důvody, proč je v Bratislavě trh v lepší kondici než v Praze. „Má ale zase jiné problémy, jako je chybějící metro,“ dodává.
Podobně jako Česko má za sebou i Slovensko rekordní rok na trhu s hypotékami. „Lidé se brání proti inflaci a investují do nemovitostí. Velkým rozdílem oproti Česku je však aktuální sazba, která je teď na Slovensku kolem jednoho procenta, zatímco v Česku už raketově roste nad dvě a půl procenta,“ uvádí Vít Soural.
Hypoteční trh má na Slovensku objem 36 miliard eur, což je v aktuálním přepočtu necelých 940 miliard korun, a v roce 2021 se objem úvěrů na bydlení zatím navyšuje v průměru o 311 milionů eur měsíčně. Český trh je o polovinu větší a letošní měsíční přírůstky se pohybují okolo 1400 milionů eur.