Karel Pražák a jeho investiční impérium Kaprain se vydávají na cestu do dob, kdy svět nepatřil lidem, ale obrovským plazům. Po letech příprav totiž příští týden nedaleko pražského letiště otevřou unikátní muzeum dinosaurů.
Projekt s názvem Dinosauria Museum Prague, který se nachází v areálu Pražákova tuchoměřického outletového a zábavního centra POP Airport, by měl být vůbec jedním z největších a nejmodernějších soukromých muzeí svého druhu.
Na čtyřech tisících metrech čtverečních návštěvníkům nabídne ucelený pohled až do dvě stě milionů let vzdálené historie. Prohlédnout si budou moci například čtyřiadvacet metrů dlouhou a z devadesáti procent originální kostru diplodoka, dva mosasaury, jeden z nejzachovalejších exemplářů triceratopse nebo nejrealističtější model tyranosaura rexe.
„Desítky a stovky milionů let staré originální kostry jsme propojili s nejmodernějšími technologiemi a vytvořili muzeum, které patrně nemá ve světě srovnání,“ komentuje Karel Pražák sbírku budovanou přes dva roky, která by se v budoucnu měla ještě rozrůstat.
„Věřím, že milovníkům prehistorie se v muzeu zatají dech,“ dodává někdejší vysoce postavený manažer PFF, který v roce 2013 začal budovat vlastní skupinu soustřeďující se na průmysl, nemovitosti, finance, zábavu a sport.
Investice do svého jurského parku nechce podle Forbesu 56. nejbohatší Čech komentovat. Hovoří se však o stovkách milionů korun.
Součástí muzea je také univerzita Dinosauria s velkoplošnou projekcí odborných témat, paleo stezka zaměřená na dinosauří fosilie, sbírka více než šesti tisíc exponátů zkamenělin a minerálů vznikající přes padesát let nebo galerie známých tvůrců paleoartu Zdeňka Buriana, Karla Zemana a Jana Sováka.
„Celé muzeum jsme připravili tak, aby své návštěvníky vzdělávalo co nejzábavnější a interaktivní formou. Ideálně tak, aby si vlastně ani neuvědomili, kolik se toho v průběhu přibližně devadesátiminutové návštěvy naučili,“ přibližuje hlavní paleontolog Štěpán Pícha.
Koncem roku by pak v sousedství projektu měl na ploše deset tisíc metrů čtverečních vyrůst i největší krytý zábavní park v Česku zvaný Majaland, který skupina Kaprain připravuje ve spolupráci s belgickým operátorem Plopsa.
„Našim cílem je vybudovat centrum, které bude přirozeně kombinovat nakupování se zábavou a částečně se vzděláváním,“ tvrdí CEO Kaprain Romana Benešová s tím, že už delší dobu mohou zákazníci v tuchoměřickém centru POP Airport zažít pravěk pomocí virtuální reality, prohlédnout si unikátní sbírku aut či posedět na terase s vyhlídkou na letiště.
Pražákovo investiční impérium zahrnuje mimo jiné rovněž ústeckou chemičku Spolchemie, náchodského výrobce puků Rubena, hokejovou Spartu nebo v současnosti rekonstruovaný dům v Pařížské ulici.