Nejvýraznější za posledních sedmnáct let. Takový byl podle Českého statistického úřadu růst cen v tuzemském průmyslu. Letos v červenci stouply meziročně o téměř osm procent, především kvůli kovodělnému odvětví. Směrem vzhůru letěly zároveň ceny dřeva, papíru a tisku, dražší jsou o bezmála osmnáct procent.
„Nepřekvapí, že šly nahoru ceny ve stavebnictví – meziměsíčně se stavební práce zdražily o jedno procento, u stavebních materiálů o téměř tři procenta. Stále panují potíže se subdodávkami a pravděpodobně tak uvidíme další zdražení,“ upozorňuje analytik Komerční banky Michal Brožka.
Právě cenu dřeva a komponentů urgentně řeší i největší nábytkářská společnost v Česku BJS Czech, která je zároveň největším českým dodavatelem pro řetězec IKEA. Podle jejího prokuristy Tomáše Beneše je nábytkářský průmysl aktuálně zasažený celoevropským nedostatkem dřeva a materiálu.
Chybí hlavně základní dřevotřískové nebo dřevovláknité desky. „To má za důsledek nedostatek materiálu pro výrobu i vyšší ceny. Nárůst počítáme řádově ve vyšších desítkách procent,“ říká Beneš. Na trhu je také málo oceli jako vstupního materiálu pro kovové prvky.
Dalším zásadním problémem je podle Beneše nedostatek transportních kapacit v oblasti dopravy. „Co se týče té zámořské, tak je pro většinu průmyslu opravdu společným strašákem nedostatek kontejnerů a nárůst ceny kontejnerové dopravy o stovky procent oproti předchozím letům,“ doplňuje.
Problémy s dodávkami potvrdil mluvčí společnosti IKEA v České republice Petr Šašek. „Některé výrobky jsou kvůli tomu i delší dobu nedostupné, nejvíce se to týká nábytku. Děláme vše pro to, aby se situace zlepšila co nejdříve. Například u dodavatelů objednáváme větší objemy a pracujeme na vylepšení logistiky i hledání nové dopravní cesty,“ popisuje mluvčí.
Celosvětová pandemie koronaviru ovlivnila i rodinnou českou firmu Wuders, vyrábějící nábytek především z českého nebo slovenského masivu a kovu. Nejprve se potýkala s chybějícími zaměstnanci, kteří museli zůstat kvůli onemocnění covidem doma, teď je největším úskalím výroby nedostatek materiálu a cenový kolotoč.
„Ceny materiálu se mění ze dne na den. Třeba u železa je nárůst meziročně až o 150 procent, u některých železných komponentů dokonce o 300 procent. Ceny dřeva jsou vyšší zhruba o patnáct procent,“ říká Jan Herka, jeden ze spolumajitelů firmy. Zdražování materiálu pocítí v konečném důsledku i zákazník – už teď jsou výrobky od Wuders o pět až šest procent dražší a do konce roku je v plánu zdražení až o deset procent.
„Změnit jsme museli i styl myšlení a systém navrhování nábytku. Dříve se s materiálem běžně počítalo a neřešil se jeho nedostatek. Teď musíme vymýšlet, jak to udělat jinak, abychom nedostupnou a drahou část nepotřebovali,“ popisuje Herka.
„Na letní sezonu jsme třeba chtěli vyrábět zahradní nábytek, kde se měl využívat hliník. Jenže právě u něj narostla tak obrovsky cena a hlavně je ho málo, že jsme plány museli upravit,“ dává konkrétní příklad.
Na současnou situaci se tak firma snaží reagovat i tím, že řeší větší naskladnění a oslovuje nové dodavatele materiálů. Důležitým aspektem je přitom rychlost – letošek je v odvětví nového bydlení rekordním rokem a poptávka po nábytku bude do konce roku ještě vysoká.