Loňský turbulentní vývoj na energetickém trhu se odrazil i na hospodaření Pražské plynárenské, třetího největšího dodavatele plynu v Česku.
Z výroční zprávy společnosti vyplývá, že firmě sice loni vzrostly tržby meziročně o 17,5 procenta na 17,8 miliardy korun, ale čistý zisk jí naopak klesl o 43 procent na 522 milionů korun. Vedení společnosti to prý však za neúspěch nepovažuje.
„S výsledky jsme spokojeni vzhledem k tomu, jak těžký to byl rok, dokonce jsme vytvořili větší zisk, než bylo v plánu. Dopadly nad očekávání dobře i vzhledem k tomu, že jsme se museli na podzim postarat o lidi, kteří spadli do režimu dodavatel poslední instance (DPI). A to rozhodně nebyla žádná zisková aktivita,“ komentuje pro Forbes loňský vývoj hospodaření předseda představenstva Pražské plynárenské Martin Pacovský.
Režim DPI, do něhož spadli klienti firem jako Bohemia Energy, které loni na podzim kvůli prudkému růstu cen plynu a elektřiny ukončily činnost, ovšem Pražské plynárenské přinesl i jedno pozitivum. K firmě díky tomu přišli noví zákazníci, kterých na konci loňského roku měla dohromady 464 tisíc oproti předloňským 425 tisícům. Celkem jim loni společnost dodala 14,1 terawatthodiny plynu a 1,8 terawatthodiny elektřiny.
Podobný vývoj hospodaření byl i za celý koncern. Do něj patří šest firem jako například Prometheus energetické služby nebo Montservis Praha. Koncernu loni vzrostly tržby na téměř 18 miliard korun při poklesu čistého zisku na 1,06 miliardy korun.
Pražská plynárenská podobně jako ostatní dodavatelé energií nedávno ohlásila navýšení ceny plynu od září pro zákazníky bez fixace, a to v průměru o 29,8 procenta.
Mimo jiné o tom, jak se budou ceny plynu i elektřiny dál vyvíjet a jak razantní navýšení cen čeká zákazníky, kterým na přelomu roku končí fixace, jsme se bavili s Martinem Pacovským ve velkém rozhovoru, který na Forbes.cz zveřejníme v nejbližších dnech.