Rychlejší povolování staveb, snížení byrokracie, celé stavební řízení pod jedním úřadem. Tak lze shrnout nejzásadnější změny spojené s novelou stavebního zákona, které dal v červenci parlament zelenou.

Podle předsedy České komory architektů a bývalého pražského primátora Jana Kasla je zákon hybridem, který vznikl jako směsice mnoha návrhů. Kaslovi schází zejména větší kompetence samospráv při územním plánování.

„Rovněž mě trápí, aby vydržel po volbách. Stavebnictví je tahounem ekonomiky, proto by měl stavební zákon být jako penzijní reforma – musí vydržet padesát let,“ zdůrazňuje Kasl s ohledem na fakt, že návrh před volbami neměl podporu napříč politickým spektrem a do jeho přípravy se dostatečně nezapojily profesní komory.

Vytáhne nový stavební zákon Česko z chvostu žebříčku Světové banky, srovnávajícího složitost stavebního řízení ve světě, kde jsme ze 185 zemí na 157. místě? Jak se podle Jana Kasla za třicet let změnila stavební kultura a kvalita prostředí, ve kterém se každodenně pohybujeme? Proč v Česku máme výrazně méně ikonických novostaveb než třeba dientzenhoferovských kostelů? A kde vidí Kasl stavební priority do dalších let? To vše se doslechnete v podcastu.