Stárneme. Nejenom jako jednotlivci, ale stárne celá česká populace, což vyvolává potřebu, aby se o nás ve stáří někdo staral. Taková péče ovšem obvykle vyjde na desítky tisíc měsíčně, které v rodinných rozpočtech velmi často chybějí.

Rychlost stárnutí české populace je až překvapivě vysoká. „Podle Českého statistického úřadu je v Česku zhruba 2,1 milionu obyvatel nad 65 roků. V roce 2050 už jich ale budou víc než tři miliony,“ říká Martin Švec, generální ředitel Simplea pojišťovny.

Velká část z nich, v průměru od věku 75 let, nebude dostatečně samostatná na to, aby se o sebe dokázali postarat. Pak přichází na řadu pobytová zařízení pro seniory, kterých je ale dlouhodobě nedostatek.

„Aktuální kapacita zařízení pečujících o seniory je přibližně šedesát tisíc lůžek. Poptávka je výrazně vyšší. Abychom stávající stav alespoň udrželi, 25 tisíc lůžek musí přibýt do roku 2050. A dostupnost takové péče pořád nebude dostatečná, respektive bude stejná jako v současnosti,“ upozorňuje Martin Švec.

V zařízeních, která spravuje kraj, se aktuálně čeká na umístění i v řádu let. Situace je o něco příznivější u soukromých zařízení, jenže tam mohou být pro velkou část populace limitem vysoké měsíční náklady. Ty často dosahují několika desítek tisíc korun.

Zprvu tak péče obvykle začíná doma. „U lehčích forem nesoběstačnosti to jde i dlouhodobě, ale u těch s vysokou mírou závislosti na pomoci ostatních to většinou rodina zvládne pár měsíců. Pak hledá jiné řešení, protože dlouhodobá péče je náročná fyzicky, emočně, ale i existenčně. Často to znamená, že některý z členů rodiny musí přestat chodit do práce a celý den se věnovat opečovávanému člověku,“ připomíná Stanislava Lišková, finanční poradkyně Partners.

Nejsou to zrovna veselé vyhlídky, ale na situaci je možné se včas připravit tak, aby byla co nejsnáze zvládnutelná. Navíc to může být i zajímavá obchodní příležitost. A to z několika různých pohledů. Pojišťovna Simplea letos začala nabízet pojištění dlouhodobé péče, které daný problém řeší z pohledu seniora i jeho rodiny.

Pojištění totiž klientům nabízí nejen pojistné plnění v případě závislosti na péči třetího nebo čtvrtého stupně, ale i možnost rychlého umístění v jejích partnerských pobytových zařízeních. Rodina tak může pojistné plnění využít třeba na to, aby se o seniora postarala doma.

Pokud i přes veškerou vynaloženou snahu péče v domácím prostředí není možná, může využít možnost umístění v partnerském pobytovém zařízení a nestrachovat se o vysoké doplatky. Co vlastně pojištění Simplea garantuje? Pokud se klient stane závislým ve třetím nebo čtvrtém stupni závislosti a přeje si umístění v pobytovém zařízení, Simplea mu to umožní, nebo za 31. a každý další den, kdy klient na umístění čeká, vyplatí klientovi aktuální pojistnou částku navýšenou o třicet procent.

„Spojili jsme síly se skupinou Ambeat Group, která v Česku provozuje čtrnáct zařízení poskytujících dlouhodobou péči a devět z nich jsme zařadili do naší sítě. Právě do nich pak plánujeme umístit naše klienty, kteří o tuto možnost projeví zájem. Umístit je zvládneme zpravidla do třiceti dní,“ vysvětluje v Česku zatím ojedinělý model Martin Švec.

Jenže ani čtrnáct zařízení stačit nebude. „Proto jsme společně založili nemovitostní fond Ambeat Care, jehož prostřednictvím chceme v průběhu pěti let financovat rozšíření o dalších dvacet zařízení. Ze současných zhruba pěti set lůžek bychom se dostali na tři tisíce. Cílem je být jedním z největších poskytovatelů pobytové péče v Česku,“ dodává Švec, podle něhož retailový nemovitostní fond bude investorům přinášet roční výnos mezi čtyřmi a šesti procenty při podstoupení obvyklých investičních rizik spojených s tímto typem fondů.

Jak dnes vypadají státní a soukromé domovy pro seniory? Kdy je ideální začít řešit pojištění, které zajistí odpovídající péči ve stáří? Na kolik vyjde a jakou sumu ve stáří zaručí? Poslechněte si diskusi v novém dílu Forbes BrandVoice podcastu.