Michael Burry soustřeďuje svou strategii na internetové společnosti Alibaba, JD a Baidu. Nově zvolený americký prezident Donald Trump však může zamíchat karty.

Když se v letech 2007 a 2008 celý svět zmítal v ekonomické krizi, americký investor Michael Burry měl důvod k úsměvu. Jako jeden z mála předpověděl její spouštěč – kolaps realitního trhu ve Spojených státech.

Když pochopil, že se vytvořila bublina způsobená masivním poskytováním rizikových hypotečních úvěrů, vsadil na její splasknutí.

Klienti jeho fondu Scion Asset Management, kteří katastrofickým predikcím nevěřili a vytáhli své peníze, toho krutě litovali. Když přišla hospodářská pohroma epických rozměrů, Burry vydělal pro sebe sto milionů dolarů a dalších sedm set milionů pro investory, kteří své peníze ve fondu nechali.

Tímto tahem se Burry, kterému se už předtím – například během dotcom bubliny – podařily skvělé obchody, stal legendou.

O něm a jeho sázce na ekonomickou katastrofu hollywoodští filmaři natočili i trhák The Big Short, kde jej ztvárňuje Christian Bale. Od té doby si však mylnými předpověďmi značně pošramotil pověst jasnovidce.

Velké chyby

Na začátku roku 2023 například napsal na sociální síť Twitter extrémně lakonický příspěvek, který obsahoval pouze jedno slovo – „Sell“, v překladu „Prodejte“.

Celá investorská komunita začala dumat nad tím, jak to myslel. Burry totiž tuto platformu používá ke zveřejňování jinotajů, které o pár hodin později vždy smaže. Šlo tedy o vtip, nebo skutečně varoval lidi před nadcházející ekonomickou apokalypsou?

Odpověď přišla během dalších měsíců – nejznámější index S&P 500 uzavřel rok s 24procentním ziskem a téměř celý akciový trh slavil úžasné výsledky. Později na téže sociální síti přiznal, že se zmýlil.

Otočka Michaela Burryho. Snímky jeho tweetů agregují speciální účty dedikované ke sledování toho, co Burry napíše.

Nebylo to však ani zdaleka poprvé, co se jeho předpovědi nenaplnily. Od roku 2020 Burry několikrát předpověděl různé krize, spekulativní bubliny a jiné pády, které se neuskutečnily. Nabádal také k velmi neúspěšnému shortování akcií společnosti Tesla.

Vyhlásil tehdy, že se automobilka zhroutí stejně jako realitní trh. „Užívejte si to, dokud ještě můžete,“ vzkázal tehdy investorům, kteří vložili své peníze do firmy Elona Muska. Krach však nenastal a v říjnu 2021, po stoprocentním nárůstu hodnoty akcií podniku, přiznal, že už ho nebude shortovat.

„Burryho výroky na sociální síti Twitter si postupně získaly velkou pozornost, ale jejich skutečný vliv na investory se zmenšoval, protože jeho předpovědi se téměř nikdy nenaplnily,“ přibližuje Marek Nemky, finanční analytik společnosti XTB.

Sázka na Čínu

Američan však neztratil schopnost generovat pohádkové zisky. Nedávno se mu podařil husarský kousek s investicí do internetového obchodu s luxusním zbožím z druhé ruky The RealReal. Poté, co společnost potkaly vážné finanční problémy a problémy s reputací, její akcie v roce 2021 prudce zlevnily.

Na konci roku 2022 se jejich cena pohybovala kolem jednoho dolaru za kus. Burry si všiml příležitosti a koupil 684 tisíc cenných papírů, které se aktuálně obchodují za devítinásobek zmíněné hodnoty. Legendární investor v loňském roce prodal větší podíl v této firmě s krásným ziskem.

The RealReal však představuje pouze zlomek jeho aktuálního portfolia. Velká část peněz je investována v čínských obrech elektronického obchodu Alibaba a JD nebo v tamním vyhledávači Baidu. Tyto tři pozice v loňském třetím čtvrtletí tvořily 42 procent jeho investic, přičemž je Burry výrazně posílil.

Pro ilustraci: během zmíněného období zdvojnásobil objem prostředků vložených do společnosti JD, dokoupil o 29 procent více cenných papírů firmy Alibaba a o 67 procent zvýšil svůj podíl v podniku Baidu.

Tato sázka mu vyšla. Čínské akcie koncem září prudce vzrostly poté, co se vláda zavázala oživit hospodářský růst rozsáhlým stimulačním balíkem. Od té doby, co začal Burry koncem roku 2022 akcie nakupovat, jejich vývoj není jednoznačný – zatímco společnost Alibaba vzrostla přibližně o 37 procent, firma JD klesla o pět procent.

Nově zvolený americký prezident Donald Trump by navíc mohl ohrozit růst čínských společností zavedením agresivních cel. Burry proto ve třetím čtvrtletí nakoupil značné množství prodejních opcí na všechny tři firmy – zjednodušeně řečeno, jde o derivátový produkt, který se často používá jako pojistka.

Umožňuje svému držiteli prodat aktivum za stanovenou cenu do určitého data. Pokud například koupíte opci s právem prodat cenný papír za sto dolarů a cena klesne na osmdesát dolarů, prodáte ho za dohodnutou částku a váš zisk je rozdíl po odečtení ceny opce.

Burry podle poradenské společnosti The Motley Fool pravděpodobně věděl, že Trumpovo vítězství je možné. Zřejmě si také myslí, že vliv cel bude zpočátku tvrdý, ale že trh je časem stráví nebo že si Trump rozmyslí výši sazeb. Alespoň to vyplývá ze složení jeho portfolia.

Stačilo málo

Jak podotýká Nemky, výsledky fondu v posledních letech se dají jen těžko analyzovat, protože veřejně dostupné informace jsou omezené. „Zákon ukládá Burrymu povinnost zveřejňovat pozice pouze čtvrtletně a report například neobsahuje drženou hotovost, která neprodukuje žádný výnos, protože není investována,“ vysvětluje.

Analytik si v každém případě myslí, že mezi největší chyby, které Burry ve své kariéře udělal, patří jeho rozhodnutí z roku 2022, kdy prodal všechny americké akcie a následně investoval do zmíněných čínských společností.

„Tato sázka proti trhu v USA mu nevyšla, což ukazuje na rizika spojená s odvážnými a radikálními přesuny kapitálu. Další významnou chybou bylo zmíněné shortování Tesly, ale i indexu Nasdaq a S&P 500. Tyto obchody však provedl prostřednictvím prodejních opcí, což znamená, že jeho riziko bylo omezeno na zaplacenou prémii,“ doplňuje Nemky.

Ale i „majstrštyk“ z roku 2008 hodnotí analytik spíše jako náhodu. Sázka na kolaps realitního trhu byla podle Nemkyho nesmírně riziková a načasování bylo klíčové. „Kdyby se krize zpozdila, jeho fond by utrpěl velké ztráty a pravděpodobně by upadl do zapomnění. Nakonec mu však strategie vyšla a stal se uznávaným investorem,“ uvedl.

Další pokusy mu však nevyšly. V roce 2015 varoval před velkým propadem, který nenastal. O dva roky později předpověděl globální kolaps, který se také neuskutečnil, v roce 2019 varoval před bublinou v IT odvětví způsobenou pasivním investováním a růstem ETF fondů. „Toto tvrzení výzkum vyvrátil a technologický sektor dál roste,“ přibližuje Nemky.

Burry se vyjádřil i o kryptoměně bitcoin, která nemá podle něj žádnou cenu. Varoval i kupce „meme“ akcií a jiných digitálních mincí, že je čeká matka všech krachů. V tom se ale neliší od většiny institucionálních investorů, kteří v tato aktiva nevěří.

Screenshot z účtu, který Burryho počínání sleduje.

Burry je ženatý, žije v Kalifornii a má dva syny, přičemž jednomu z nich diagnostikovali Aspergerův syndrom. Sám legendární investor se ve věku 35 let dozvěděl o tom, že má stejnou nemoc, poté co na sobě pozoroval stejné příznaky, jaké měl jeho potomek.

V rozhovoru zmínil, že vždy vnímal svou schopnost soustředit se na detaily a analyzovat složité problémy jako výhodu, i když měl problémy s mezilidskou komunikací. Po diagnóze si uvědomil, že odlišné myšlení je základem jeho úspěchu, protože mu umožnilo ignorovat konvenční názory a rozhodovat se na základě vlastních analýz.