Trh s byty se zabrzdil, poptávka se výrazně propadla a někde klesají i ceny. Okolnosti jako válka, inflace, drahé energie a především vysoké úroky hypoték snížily na tuzemském realitním trhu poptávku po bytech o desítky procent. U segmentu nejdražších bytů je ale situace přece jen jiná.
Předně tam zájem klientů není závislý na hypotékách, respektive na výši úrokových sazeb. Ty loni srazily poptávku na trhu obecně zhruba o šedesát procent. Drahé byty a luxusní vily se však většinou na hypotéku nekupují. A tak má poptávka v nejdražším segmentu prostor chytat se pomyslného stébla.
Kupující nejdražších nemovitostí totiž nejsou odkázáni na úvěry, a tak důvodem, proč se o něco málo zpomalil i prémiový trh, je spíše vyčkávání a zvažování kupujících, zda u jimi vybrané nemovitosti nedojde k poklesu ceny. Objem uskutečněných obchodů v zásadě zůstává stejný, jen doba transakcí se prodlužuje.
„V závěru roku jsme realizovali několik výjimečných transakcí, které nás utvrzují v přesvědčení, že kvalitní nemovitosti zůstávají v inflačním prostředí pro investory stabilním zázemím. Ostatně, potvrzují to i tvrdá data z našeho pravidelného kvartálního Market Reportu,“ říká například majitel realitní kanceláře Svoboda & Williams Prokop Svoboda.
V segmentu, který Svoboda & Williams dlouhodobě sleduje, se průměrná cena prodané nemovitosti v pololetním srovnání zvýšila o 0,6 procenta. A oproti šedesátiprocentnímu poklesu poptávky na běžném trhu byl v prémiovém segmentu pokles poptávky zhruba třicetiprocentní.
Lehké váhání trhu s prémiovými nemovitostmi potvrzuje i náš aktuální žebříček nejdražších bytů a domů. U některých nemovitostí, které se v žebříčku objevují po roce znovu, totiž cenovka poklesla i o několik milionů. Na druhou stranu jde ale často spíše o korekci u těch nemovitostí, kde cena příliš neodpovídala situaci na trhu, než o nějaký plošný pád cenovek.
„Při rostoucím trhu se stávalo, že se velmi draze prodaly i nemovitosti, které svou kvalitou ceně vůbec neodpovídaly. Nyní ale kupující pečlivě zvažují, kam budou své investice směřovat, a pod tlak se naopak dostávají prodávající,“ říká ředitel realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties Jiří Kučera.
A prodávají se i ty vůbec nejdražší kousky. Například třípatrový penthouse Artcube s rozlohou 1400 metrů čtverečních, který byl jedničkou žebříčku Forbesu po tři roky, se loni prodal.
„Poptávka po bytech v luxusním segmentu se na konci roku 2022 mírně oživila,“ uvádí Jana Panochová z realitní kanceláře Lexxus Norton s tím, že v průběhu roku slábla zejména z důvodu obav klientů z investice do nemovitosti v době války na Ukrajině a jejímu případnému rozšíření dále do Evropy.
„Je možné, že ještě několik měsíců budeme svědky vyčkávání kupujících, zda přece jen nedojde k poklesu cen i v tomto segmentu. A pokud se nestane něco opravdu zlomového v oblasti bezpečnosti a hospodářství, dostaneme se postupně opět do normálu. Těch opravdu kvalitních nemovitostí není neomezený počet, svou hodnotu si drží a bonitních kupujících v tomto segmentu nijak neubylo,“ dodává Kučera.
Pokud vás zajímá, jaká je aktuální realitní extraliga, tedy to nejdražší mezi byty a domy, co je aktuálně na trhu, zaměřte pozornost na nový žebříček nejdražších nemovitostí. V něm najdete plno luxusních, unikátních a někdy i okázalých kousků za desítky i stovky milionů korun. U bytů čekejte hlavně fenomenální výhledy, domy zaujmou třeba bohatou historií nebo klusáckou dráhou.