„Pokud má stát efektivně fungovat, musí být nejprve prestižní pro něj pracovat. Teprve pak totiž přiláká ty nejlepší lidi,“ prohlásila na ideové konferenci Lepší Česko v Karlových Varech Zuzana Švecová. Ta od letošního září vede tuzemskou pobočku Cisco Systems, jedné z největších technologických firem světa.
Když před dvěma měsíci navštívil Prahu Chuck Robbins, globální šéf tohoto kalifornského gigantu, prohlásil podle Švecové, že Česko je skvělá země, od které se Cisco má hodně co naučit. „To je dáno historicky vysokým množstvím kvalitních českých technologických expertů a dnes již také velmi dobře rozvinutým technologickým školstvím,“ myslí si Švecová.
Co ale na základě jejího mínění naše republika potřebuje vedle neusínání na vavřínech, jsou další a větší investice do školství jako takového, ale také to, aby stát experty nejen pomáhal vychovávat, ale dokázal je i sám zaplatit, aby mu ti nejlepší nemuseli utíkat do soukromého sektoru.
To ostatně podle ní neplatí jen pro technologie, ale napříč všemi sférami státní a veřejné správy.
Výrok Chucka Robbinse není jen nějaké politické mazání medu kolem úst. Když to vezmeme jen strohou řečí čísel, z Česka ke dnešku pochází 120 patentů v držení Cisca, firma zde zaměstnává na 150 lidí jen ve vývoji a pochází odsud 140 odborných publikací, které Cisco vydalo.
Pokud si lámete hlavu, jak je něco takového možné a proč dala firma, která stála u zrodu internetu, a v roce 2000 to dokonce nakrátko dotáhla na nejbohatší společnost světa, na české know-how, odpověď se jmenuje Cognitive Security.
Počátkem roku 2013 totiž americká společnost, jejímž hlavním byznysem byly původně jen počítačové sítě, velmi vizionářsky koupila pražský startup Cognitive Security, zaměřený na použití technik umělé inteligence k odhalování pokročilých kybernetických hrozeb. Přestože se jeho integrace protáhla na sedm let, vyplatilo se.
Protože to byla vůbec první globální akvizice Cisca v oblasti umělé inteligence, dostalo se České republice neobvyklé cti. Na jejím základě totiž v Praze vyrostlo špičkové výzkumné a vývojové centrum zaměřené na kybernetickou bezpečnost a umělou inteligenci a rozjela se výzkumná spolupráce s Českým vysokým učením technickým a tuzemskou akademickou sférou vůbec.
Co přijde dál? Uvidíme. Jak ale trochu tajemně dodává sama šéfka českého Cisca: „Tímhle rozhodně nekončíme.“