Autorkami jsou Karla Ašerová, spolumajitelka a ředitelka pražské privátní kliniky EliteMedical, která se zaměřuje na personalizovanou onkologickou a kardiovaskulární prevenci a komplexní zdravotní péči, a MUDr. Jana Lupínková, CSC, která šestadvacet let pracovala v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze, nejdříve na Klinice diabetologie, poté na Pracovišti preventivní kardiologie, naposledy jako zástupce přednosty. Od roku 2023 je primářkou kliniky EliteMedical. Spolu s Karlou Ašerovou vlastní interní a diabetologickou ambulanci, která je součástí skupiny Elite.
Zastavte se na okamžik! Jak dlouho jste nevěnovali pozornost signálům, které vám posílá vaše vlastní tělo? Víte, že mnohé závažné nemoci se dají odhalit dříve, než je cítíte? Preventivní lékařské prohlídky vám mohou zachránit život. Zdraví je čas, který máme na to, tady být.Péči o zdraví neodkládejte na zítřek, začněte dnes.
Prevence onemocnění a zdravá dlouhověkost jsou významné cíle moderní medicíny. Aby bylo možné jich dosáhnout, je důležité pravidelně absolvovat preventivní lékařské prohlídky a screeningová vyšetření. Tato vyšetření pomáhají včas odhalit různé zdravotní problémy nebo predispozice k nemocem, což umožňuje zahájit léčbu nebo změnit životní styl dříve, než by došlo k vývoji vážného onemocnění.
Vím, že je složité najít v kalendáři zaneprázdněného člověka čas na sebe, ale objevit zdravotní problém včas opravdu výrazně zvyšuje šanci na úspěšnou léčbu. Pokud přijdete pozdě, pravděpodobnost vyléčení rapidně klesá. A vidět mladého člověka, který na sebe „neměl čas“ a stalo se mu to osudným, je jedna z nejsmutnějších věcí, s nimiž se lékaři setkávají.
Podívejme se na data, třeba nás to donutí se nad hodnotou zdraví hlouběji zamyslet. Nejčastější příčinou úmrtí v Česku jsou srdečně-cévní choroby – jedná se zejména o vysoký krevní tlak a onemocnění žil či tepen. Na onemocnění srdce a cév zemře ročně 32 procent lidí, tři procenta obyvatel ročně zemřou na infarkt, téměř devět procent lidí ročně infarkt prodělá.
Neméně alarmující jsou i čísla v případě nádorových onemocnění. Česko je v Evropské unii na šestnáctém místě, co se týče výskytu onkologických onemocnění, počet nádorů v České republice je cca 590 na sto tisíc obyvatel. V roce 2018 bylo každé čtvrté úmrtí v naší zemi na zhoubné nádory, nejčastější byly nádory plic, tlustého střeva, slinivky a prostaty.
Právě u nádorů slinivky, tlustého střeva a prostaty je úmrtnost vyšší, nižší je u nádorů prsu, byť i tady je statistika neradostná. Ročně je u nás rakovina prsu diagnostikována přibližně šesti tisícům žen, kolem dvou tisíc z nich umírá. Představte si, že se každé ráno probouzíte s jistotou, že děláte maximum pro své zdraví. Žádné obavy z nečekaných diagnóz, žádný stres z nejistoty.
Preventivní prohlídky vám dávají moc vědět a možnost jednat. Objednejte se na prohlídku ještě dnes a učiňte první krok na cestě ke zdravé dlouhověkosti. Vyšetření, která byste měli podstoupit, je několik různých druhů a mohou být individuálně přizpůsobena věku, pohlaví, genetickým predispozicím a životnímu stylu. Která jsou ta klíčová?
1. Všeobecná lékařská prohlídka
Pravidelně navštěvujte svého praktického lékaře, aby byl sledován váš celkový zdravotní stav. Na všeobecnou preventivní prohlídku má v České republice nárok každý občan jednou za dva roky. Zahrnuje kontrolu krevního tlaku, hmotnosti, tělesného tuku a dalších obecných ukazatelů. Vyšetření krevního tlaku se doporučuje každé dva roky pro dospělé starší osmnácti let, přičemž u osob s hypertenzí nebo rizikovými faktory může být nutná častější kontrola.
2. Krevní testy
Mohou zahrnovat kompletní krevní obraz, lipidový profil (cholesterol a triglyceridy), testy funkce jater a ledvin, hladiny glukózy (pro screening diabetu) a další specifické testy dle potřeby.
3. Screeningové testy zhoubných nádorů
V ČR existují tři organizované programy screeningu zhoubných nádorů. Prvním je screening nádorů prsu prostřednictvím mamografie (od 45 let jednou za dva roky); druhým screening nádorů tlustého střeva a konečníku prostřednictvím testu na okultní krvácení do stolice (od padesáti do 55 let jednou ročně a od 55 let jednou za dva roky) nebo screeningové kolonoskopie (od padesáti let jednou za deset let). Vizualizace střeva slouží k odhalení případných nádorů nebo polypů, které mohou být předstupni kolorektálního karcinomu.