Ekonom David Marek na začátku tohoto týdne rezignoval na členství v Národní ekonomické radě vlády (NERV). Napsaly to ve středu na webu Hospodářské noviny. Marek, který je současně poradcem prezidenta Petra Pavla, podle svých slov nechce být v konfliktu zájmů. Nedávno kritizoval vládní návrh rozpočtu na příští rok, který po schválení ve Sněmovně dostává k podpisu prezident republiky.

„NERV pracuje pro vládu, která připravila návrh rozpočtu, a ten nyní posuzuje prezident se svými poradci včetně mě. Přišlo mi správné stát na jedné straně stolu,“ sdělil Marek, který pracuje jako hlavní ekonom společnosti Deloitte CZ.

info https://forbes.cz/magazin/american-dream/

V České televizi Marek 17. listopadu řekl, že vzhledem k několika nevyjasněným položkám prezidentovi nedoporučí, aby klíčový zákon podepsal. Premiér Petr Fiala poté uvedl, že je připraven hlavě státu případné pochybnosti vysvětlit. Nelíbilo se mu ale, že Pavlovi poradci prezentovali v médiích výhrady k rozpočtu dříve, než měl takové informace sám.

Markovi v rozpočtu vadí zejména podle něj nadhodnocení výnosů z prodeje emisních povolenek či nedořešené snížení dotací na obnovitelné zdroje energií. Vadí mu i to, že platy nepedagogických pracovníků se nově nebudou hradit ze státní pokladny, ale z rozpočtů samospráv.

Tento krok ovšem podléhá změně rozpočtového určení daní, kterou musí posvětit parlament. A to je podle Marka v rozporu s tím, že státní rozpočet se navrhuje a schvaluje na základě aktuálně platné legislativy.

Poslední spornou položkou jsou pak podhodnocené prostředky na starobní důchody. V podstatě stejné námitky vznesl i další prezidentův ekonomický poradce Vladimír Bezděk, připomněly Hospodářské noviny.

Sněmovna má rozpočet ve třetím čtení schvalovat začátkem prosince, poté ho dostane k podpisu prezident. Pavel řekl, že se chce kvůli rozpočtu po 7. prosinci sejít s premiérem Fialou i ministrem financí Zbyňkem Stanjurou a projednat s nimi své výhrady. Teprve poté oznámí, jak se rozhodl.

NERV je poradním orgánem vlády pro oblast ekonomických opatření, strategických hospodářských plánů, veřejných investic a systémových reforem, například důchodového systému.