Je jí osmnáct, a kdyby dnes maturovala, dostala by… „Dvojku s hvězdičkou,“ zamyslí se Jaromír Jech, zakladatel a šéf developerské společnosti Wadia. „V naší branži se totiž učíte každý den a my se chceme pořád zlepšovat.“
Celé to začalo v Kolovratech, pak Wadia vystavěla celou novou čtvrť na Zbraslavi, ale s krizí a hlavně s únavou z kvantity, s jakou nové bydlení Jech a jeho tým chrliIi, se přesunuli k méně projektům, ale v jiné kvalitě.
Dnes společnost v centru metropole staví to nejdražší bydlení v Česku a zvažuje realizaci dvou nových projektů. „Jenže akviziční náklady jsou nesmyslně vysoké. Bublina je obrovská a brzo musí prasknout.“
Jaromír Jech, zakladatel developerské společnosti Wadia
Proč vlastně Wadia? V Indii je toto jméno u fyzických osob celkem běžné, jenže inspirace pro pojmenování firmy přišla z opačného konce světa – z Ameriky. Od jednoho legendárního výrobce audio přehrávačů, po nichž kdysi východní blok toužil.
„Mým koníčkem je hudba,“ říká Jech a přenese se o desítky let nazpět, kdy si jako kluk pájel první repro bedny ze součástek nakoupených v hi-fi klubu u Václavského náměstí nebo je měnil na burzách. „Velmi podprůměrný zesilovač tenkrát stál tisíc marek, což byly čtyři platy primáře v nemocnici. Dát dohromady kvalitní zařízení pro mě tenkrát bylo takřka nemožné.“
Teprve po revoluci si mohl splnit sen; s balíčkem marek v kapse sedl do auta a jel do Německa pro 30kilovou krabici s nápisem Wadia. „Byli jedním z nejlepších výrobců přehrávačů na světě,“ připomene Jech. „Ale zkrachovali. A já naši rodinnou firmu z nostalgie právě tak pojmenoval.“ To bylo 1. ledna roku 1999.
Bytový dům Lannova nastartoval změnu filozofie společnosti.
Hudba zůstala koníčkem, ale obživou se po studiích stavařiny a architektury stal development. „A z 99 procent rezidenční nemovitosti,“ říká Jech u sebe v kanceláři a panoramata Prahy rozvěšená po zdech ukazují, kde Wadia teď buduje nejraději.
Start ale přišel v Kolovratech a v době, kdy byty a domy stavělo jen několik málo společností. „Za vznikem firmy byla tak trochu i má lenost,“ říká Jech. Na jednom místě totiž propojil vlastní bydlení, cestou vyložil děti ve školce a bez nutnosti použít dopravní prostředek dorazil do kanceláře. Ve vsi takto rozjel tři projekty, ale houstnoucí kolovratská atmosféra ho přiměla ten poslední prodat.
Projekt Betlémská 1 v Praze je nejdražším bydlením v Česku.
„Byl to dobrý impuls, protože díky tomu jsme začali stavět náš největší projekt – Zahradní čtvrť,“ zavzpomíná šéf Wadie. Ve Zbraslavi pět let vyrůstalo na 800 bytů a rodinné domy pro 3000 lidí. „Čas od času se tam zajedu podívat. Jednou jsem tam potkal děti ze školky a ptal jsem se učitelky, jestli tam chodí ráda. Já ne, řekla mi, ale děti ano. To mě potěšilo.“
S dokončením Zahradní čtvrti však přišla recese a současně rozhodnutí, že Wadia už nechce a nebude konkurovat velkým hráčům a prodávat stovky bytů ročně. „Ne že by to nebyla krásná práce, ale nemůžete se při tom klientům věnovat tak, jak byste si představovali,“ připouští Jech. „Někdy jsem si připadal jako Chaplin na pásu. To je groteska, na kterou se chcete podívat, ale neradi tak pracujete.“
A tím odstartovala dosud poslední etapa v dějinách Wadie – realizace luxusního a současně drahého bydlení. Vlastně nejdražšího, protože projekt Betlémská 1 na Smetanově nábřeží přesně takovou nálepku v Česku nese. „A když vás za to pochválí lidé, kteří nemovitostí po světě mají víc a vědí, jak vypadá kvalita v Paříži, v Londýně nebo New Yorku, je to příjemné. Přesně taková práce mě naplňuje.“