Červnový krok Salvadoru uzákonit bitcoin coby zákonné platidlo přijala kryptoměnová komunita převážně pozitivně. To stejné se však nedá říct o celé řadě světových finančních institucí. A teď se do rozhodnutí mladého salvadorského prezidenta Nayiba Bukelea začínají navážet i mezinárodní ratingové agentury.
Když vůdce země, jejíž HDP tvoří sotva 0,05 procenta globální ekonomiky, prosadil zákon, který z bitcoinu dělá v zemi zákonné platidlo, dostal tím svůj národ na přední strany světových ekonomických médií. A fanoušci kryptoměn po celém světě neskrývali vyloženě nekritické nadšení.
Z tradičních sfér světových financí se však ozývaly od počátku spíše pochyby, například z Bank for International Settlements (Banka pro mezinárodní vypořádání). Ta počin Salvadoru prohlásila za zajímavý experiment, ale zároveň se odvolala ke svému dřívějšímu postoji, podle kterého bitcoin zatím neobstál v testu smysluplného prostředku směny.
„Bitcoin je spekulativní aktivum a měl by být podle toho regulovaný,“ prohlásil tehdy Benoit Coeure, který v rámci banky vede Innovation Hub orientovaný na adopci inovativních finančních technologií.
Několik ekonomů také upozornilo na chudobu, zaostalou infrastrukturu a pomalou adopci technologií, které budou v Salvadoru úspěšnému rozšíření bitcoinu stát v cestě.
Nově se však do rozhodnutí malé země ve Střední Americe pustila také mezinárodní ratingová agentura Fitch se sídlem v New Yorku. Rozhodnutí salvadorského prezidenta bude mít podle jejího varování negativní dopad na pojistný trh v zemi a tamním pojišťovnám hrozí další zhoršení ratingu.
Podle agentury se budou muset nově vypořádat s vyšším kurzovým rizikem, než na jaké jsou zvyklé z tradičního obchodování na forexovém trhu, ale také s komplikovanějšími regulacemi a v neposlední řadě s kybernetickými hrozbami, které jsou s držením kryptoměny spojené. Ani na jedno dnes nemají pojišťovny nastavené procesy ani patřičný personál.
Pojišťovny, stejně jako kdokoli jiný, kdo bude od letošního září podnikat v El Salvadoru, budou mít totiž povinnost bitcoin akceptovat jako platbu, neboť zákonné platidlo nemůže příjemce z definice odmítnout, pokud se jedná o splátku úvěru nebo platbu za zboží a služby.
Dosud byla taková transakce v zemi dobrovolná, tedy legální, ale nepovinná. Země samotná nemá od roku 2001 vlastní měnu, svůj colón opustila ve prospěch dolaru, od něhož si slibovala zkrocení inflace a růst HDP díky povzbuzení obchodu s USA.
Tento krok lze do značné míry považovat při pohledu zpátky za úspěšný. Hlavní zásluhu na tom ale má chování samotných Spojených států, které jsou klíčovým obchodním partnerem země.
Fitch nicméně nepředpokládá, že by si pojišťovny riziko dobrovolně ještě zvyšovaly tím, že budou platby v bitcoinu sami vyžadovat, nebo kryptoměnu dlouhodobě uchovávat na svých účtech. Bitcoin bude podle Fitch pravděpodobně fungovat hlavně jako další prostředek směny. Platební brána jej zkonvertuje zpátky na dolar nejrychleji, jak to bude možné, aby se minimalizovalo kurzovní riziko. Tady je ale trochu háček.
Praktickou stránku implementace „bitcoinového zákona“, tedy doprovodnou legislativu, která bude říkat, jak bude zavedení bitcoinu coby zákonného platidla vypadat po technické a regulatorní stránce, zatím ještě země oficiálně nepředstavila. Je tedy možné, že okamžitá konverze bitcoinu na dolar nebude z pohledu zákona možná a společnosti budou muset kryptoměnu nejprve nějaký čas podržet.
V takovém případě má Fitch jasno – pojišťovny, které budou bitcoin držet ve svých účetních knihách po delší čas, jsou vystavené jeho cenové volatilitě a zvýšenému riziku aktiva, což je jasný recept na další zhoršení ratingu.
Obecně totiž platí, že příjmy odvozené ze spekulativních aktivit a rizikových expozic jsou v systému ratingového hodnocení jasným minusem, protože dosavadní zisky se mohou rychle překlopit do ztráty, což dramaticky zvyšuje volatilitu celého systému příjmů.
Problém pojišťovacího sektoru Salvadoru je navíc v tom, že je i bez bitcoinu již poměrně dost vystaven aktivům s nízkým hodnocením, převážně vládním dluhopisům s ratingem B-. Přidání dalšího rizikového aktiva tak může uštědřit tamnímu pojistnému průmyslu ránu, ze které se bude vzpamatovávat jen obtížně.
Pojistný průmysl přitom tvoří docela významnou složku státních příjmů. V uplynulém roce stál podle odhadu Fitch za jednadvaceti procenty celkového kapitálu země.