EP Industries, Dekonta či Metrostav. To je jen pár z tří desítek českých firem, jejichž zástupci v těchto dnech pobývají na Ukrajině. Podnikatelé vyjeli do válkou sužované země jednat o své účasti na poválečné obnově Ukrajiny.
„Na Ukrajině oceňují, že se české firmy navzdory probíhající válce nebojí navštívit místa jako Dnipro, Lvov či Kyjev a navazovat tam byznysová partnerství, která mají pomoci s poválečnou obnovou,“ popsal z místa pro Forbes.cz vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný, hlava české delegace.
Milan Kašík z Hospodářské komory, který je také součástí delegace společně se Svazem průmyslu a dopravy, doplnil, že cesta navazuje na loňskou návštěvu prezidenta Ukrajinské obchodní a průmyslové komory Gennadije Čižikova v Praze. Čižikov už tehdy měsíc po vypuknutí války předjednával na půdě komory s tuzemskými firmami možnou pomoc při obnově Ukrajiny.
Třicítka českých podnikatelů i proto v sobotu odcestovala do země s cílem prohloubit dosavadní byznysovou spolupráci a navázat i nové obchodní vztahy. Spíše než uzavřít kontrakty šlo však o to pochopit, jakým způsobem se bude rekonstrukce plánovat a financovat.
Na programu byla jednání s představiteli měst, ukrajinskými podnikateli či se zástupci mezinárodních organizací, které obnovu z velké části zafinancují.
Na Ukrajinu vyjeli zástupci firem převážně z odvětví energetiky, dopravy a zdravotnictví. Vedle toho nabídly firmy pomoc s dekontaminací a s následky zničení Kachovské přehrady.
Mezi účastníky byl například Jaroslav Řeháček, jednatel firmy MCE Slaný, která vyrábí ocelové silniční a železniční mosty. „Účast na této cestě byla skvělou příležitostí částečně zmapovat situaci a potřeby na místě. Z řady jednání s ukrajinskými partnery z podnikatelského prostředí, ale také se zástupci samosprávy ve Lvově, Stryji, Kyjevě a Dnipru jsem si upřesnil priority a potřeby, které v současné době Ukrajina má,“ uvedl Řeháček.
Řeháček vyzdvihl zejména setkání s ředitelem státní agentury pro obnovu a rozvoj infrastruktury Mustafou Najemem a se zástupcem výrobce ocelových mostů, s nímž jednal o možné spolupráci a prohlédl si také jeho výrobní možnosti.
Marshallův plán pro Ukrajinu
Vládní zmocněnec Kopečný je přesvědčený, že poválečná rekonstrukce, o které se hovoří jako o Marshallově plánu pro Ukrajinu, bude pro české podniky velká příležitost. Obnova válkou zdevastované země si zřejmě vyžádá investice ve výši stovek miliard dolarů, odhady na konečnou částku však s neutuchajícími útoky stále rostou.
U Hospodářské komory už projevilo zájem podílet se na poválečné obnově přes sto českých firem. Ze zaměření převažuje těžba a zpracování nerostných surovin, strojírenství, stavebnictví a energetika.
„Komora už vloni oslovila své členy a vytvořila seznam více než stovky prověřených společností, které mají reálný zájem a konkrétní nabídky pro obnovu Ukrajiny. Seznam nasdílela s relevantními resorty, a otevřela tak firmám možnost přímo se zapojit do obnovy, až nastane správný čas,“ popsal Kašík.
Hovořit o konkrétních projektech je podle něj ale s ohledem na pokračující ruskou agresi předčasné.
„Platí však, že se Češi podílejí na aktuálních potřebách válkou zmítané země. Kromě vojenského materiálu a humanitární pomoci se jedná zejména o energetiku či životní prostředí,“ doplnil Kašík.
Důkazem je i nynější cesta na Ukrajinu, během které Kopečný například Lvovské oblasti daroval traktor firmy Zetor a starostovi Dnipra Borisu Filatovovi předal tři sanitky české výroby. Peníze se na ně podařilo vybrat díky projektu Dárek pro Putina.
Kopečný by vnímal jako úspěch, kdyby se česká ekonomika vzhledem ke své velikosti zapojila do rekonstrukce Ukrajiny jen o řád méně než americké či německé firmy. A k tomu má podle něj Česko dobře našlápnuto.
„I kdyby se veškerý český export otočil jenom na Ukrajinu, zemi to stačit nebude. Ukrajina bude na obnovu potřebovat ohromné množství produktů, zboží i služeb z celého světa, půjde o obrovský objem práce. Naše ambice ale rozhodně je hrát první ligu,“ uvedl.