Patří mezi země s nejdelší historií, kolébku civilizace. Na její starobylé památky zůstáváte hledět v němém úžasu. Však také jedna z nich patří mezi sedm divů světa. A ač je jednou z nejlidnatějších zemí Afriky, pro turisty zůstává lákadlem, kterému rádi podlehnou.
Středomořská země je na severovýchodě ohraničená pásmem Gazy a Izraelem, na východě Akabským zálivem a Rudým mořem, na jihu Súdánem, na západě Libyí. Díky starověké civilizaci se pyšní několika světově proslulými stavbami, ať už zmíněným divem světa – pyramidami v G´íze a nebo Velkou sfingou. Ano, to je Egypt.
Kromě památek má navíc ještě další bonus, a tím je azurové moře, široké písečné pláže, korálové útesy a hlavně cenově dostupné luxusní ubytování. I proto Češi stále častěji vyhledávají Egypt jako lokalitu, ve které si chtějí bydlení koupit. Potvrzuje to i Michal Kühnel, jednatel společnosti Egypt Reality, která v africké zemi prodává nemovitosti už dvanáct let.
Lidé chtějí bydlet v luxusu
„Zpočátku byl velký zájem o velmi levné nemovitosti, které byly cenově srovnatelné s prodejem garáže v Praze. Tento trend se ale v poslední době změnil a klienti chtějí dražší luxusnější nemovitosti,“ říká jednatel. I ty jsou ale podle něj oproti nemovitosem v České republice velmi levné. Zatímco například v Praze zaplatíte za starý byt 2+kk s balkonem kolem čtyř milionů korun, podobně velký apartmán u moře vás bude stát kolem jednoho a půl milionu korun.
„V současné době je velký zájem o apartmány 3+kk a 4+kk v luxusním resortu Selena Bay, který má vlastní pláž. Nabízí vše, co si může zákazník přát. Apartmány s prvky podle starořeckého stylu o velikosti 2+kk s cenou do milionu korun, apartmány 3+kk s velkými terasami lze získat za cenu do dvou milionů korun. Ceny se pak liší podle velikosti bytu a podle podlaží. ,“ dodává Michal Kühnel.
Investovat do nemovitostí lze v Egyptě v turistických lokalitách jako je Hurghada, Sharm El Sheikh a Marsa Alam. Přímé lety jsou ale pouze do Hurghady. „Marsa Alam má pěkné moře, ale to je lokalita jen s pár hotely a nijak zvlášť se nerozvíjí. Podobně je na tom i Sharm El Sheikh. Sice jde o vyhledávaná letoviska, ale spíše jen pro klienty cestovních kanceláří. Pro investici vhodné nejsou. Přímé lety z České republiky tam jsou pouze přes léto a nemovitosti jsou velmi daleko od moře,“ vysvětluje jednatel realitní kanceláře.
Do 1,5 milionu korun
I v Hurghadě je ale potřeba dát si při nákupu nemovitostí pozor. Prodejci sice nabízejí levné byty v bytových domech i levné apartmány v resortech, jsou ale bez pláží a pro Evropana podle Kühnela zcela nevhodné. Navíc je často nabízejí prodejci bez živnostenského oprávnění a povinného pojištění.
Jinak je ale Hurghada vyhledávaným místem i kvůli tomu, že jde o živé město. Žijí zde místní lidé a ceny začínají už na částce půl milionu korun. „Mezi hlavní pozitiva a lákadla patří i nízké životní náklady a jednoduchý proces pořízení nemovitosti. Evropané kupují zejména malé a středně velké byty v kondominiích s vlastní pláží nebo zajištěným přístupem na soukromou pláž. Zatímco Egypťané mají zájem spíše o vilky a velké byty s více ložnicemi a koupelnami,“ uvádí Pavla Bártová, realitní makléřka společnosti Remax.
Cílem takové investice je podle ní nejčastěji kombinace vlastního užívání nemovitosti a krátkodobého pronajímání pro generování příjmu z nemovitosti. Pronájem soukromého apartmánu v Hurghadě přijde třeba na čtyři tisíce korun za týden za byt pro jednu nebo dvě osoby. V apartmánu u moře, s vlastní pláží může být částka o pár tisíc korun vyšší.
Do 2,5 milionu korun
Jako doklad pro nákup nemovitosti v Egyptě stačí platný pas a platné vízum. Cizinec může podle tamního investičního zákona vlastnit maximálně dva pozemky o velikosti nejvýše čtyř tisíc metrů čtverečních a maximálně čtyři nemovitosti pro sebe a svou rodinu. Pokud nemovitost zaregistrujete, což povinné není, nelze ji v následujících pěti letech prodat, pakliže nebudete chtít znovu v Egyptě investovat.
Daň z nemovitosti platí pouze prodejce, nikoli kupující a pohybuje se od dvou a půl až čtyř procent z ceny. Daň z pronájmu se podle zákona vyměřuje z padesáti procent nájemného, a to ve výši deseti až dvaceti procent.
Podle makléřky Pavly Bártové mají často Evropané předsudky co se týče bezpečnosti v Egyptě. Prý zbytečně. „Tato země bezpečnost turistů a cizinců velmi úzkostlivě chrání, každý problém nebo skandál by měl zásadní dopad na turistiku a zahraniční investice a obojí je pro jejich ekonomiku extrémně důležité. Přestože si můžete všimnout zvýšených opatření, jakou je ochranka v hotelech a resortech nebo kontrolní stanoviště policie a armády na cestách, tak to nijak neobtěžuje a přímo v centru Hurghady to ani nepoznáte,“ dodává.