Seznam ruských miliardářů, které mají zasáhnout sankce amerického prezidenta Joea Bidena kvůli ruské agresi na Ukrajině, zatím nebyl zveřejněn. Forbes však s pomocí expertů a vlastních dedukcí identifikoval jména, kterých by se to s největší pravděpodobností mělo týkat.
Řada ruských miliardářů z úzkého kruhu kolem prezidenta Vladimira Putina už ostatně byla na mezinárodní scéně postavena mimo zákon po ruské invazi na Ukrajině v roce 2014 nebo po aféře s ovlivňováním americké volby prezidenta v roce 2016.
Jsou tu však další, kteří dosud podobnému označení unikali. Mezi nejvýraznější z nich patří bezesporu trojice Roman Abramovič, Ališer Usmanov a Leonid Mikhelson, kteří dohromady vlastní 58,3 miliardy dolarů.
Bílý dům zatím zveřejnil pouze informaci, že zvažuje uvalení sankcí na samotného Putina. Ostatní jména tají. Mluvčí Bílého domu Jen Psaki však prohlásila, že Bidenova administrativa identifikovala osoby, které „tvoří úzký kruh kolem prezidenta v Kremlu nebo jsou mu velmi blízko a které mají vliv na rozhodování ruské vlády či se podílejí na destabilizujícím chování Kremlu“. Psaki navíc dále dodala, že jsou tyto osoby většinou velmi zranitelné kvůli svým úzkým finančním vazbám se Západem.
Osoby, na které budou uvaleny sankce, ztratí přístup do amerického finančního systému a také k veškerému majetku v americké jurisdikci. Stejný postup už se v minulosti v některých případech vcelku osvědčil.
Například v březnu 2019, necelý rok po uvalení sankce, zažaloval miliardář Oleg Děripaska americké ministerstvo financí a tvrdil, že se kvůli sankcím stal „radioaktivním“ pro kohokoli, s kým jedná po celém světě. Se svou žalobou neuspěl. Podle zjištění Forbesu se jeho majetek snížil z více než 6,5 miliardy dolarů o 47 procent na 3,58 miliardy dolarů a to během pouhých jedenácti měsíců, které uplynuly mezi uvalením sankcí a jeho žalobou.
Další sankcemi stižený oligarcha Viktor Vekselberg v rozhovoru pro Forbes Rusko v únoru 2021 prohlásil, že má majetek v hodnotě více než 1,5 miliardy dolarů v zámoří a od roku 2018 na něj nesmí bez povolení amerického ministerstva financí sáhnout. Zdá se to jako hodně peněz, Vekselberg však vlastní jmění v hodnotě 9,3 miliardy, takže se bez peněz uložených v USA vcelku pohodlně obejde.
Teď už ale bližší informace o třech miliardářích, kteří pravděpodobně skončí na Bidenově odvetném seznamu.
Roman Abramovič
hodnota majetku: 13,8 miliardy dolarů
Abramovič je jedním z nejslavnějších ruských oligarchů, zejména díky vlastnictví britského fotbalového klubu Chelsea. Kromě 2,7 miliardy, které mu přináší vlastnictví londýnského fotbalového velkoklubu, má například miliardové podíly v ruských společnostech Evraz a Nornikel
S tolika penězi investovanými na Západě je trochu s podivem, že se sankcím až doteď vyhýbal. I s přihlédnutím k tomu, že hlavní postava ruské opozice Alexej Navalnyj, který byl v roce 2020 otráven a který je v současné době v ruském vězení, v uplynulých letech opakovaně vyzýval západní státy, aby zasáhly jak proti Abramovičovi, tak proti dalšímu ruskému miliardáři Ališeru Usmanovi, který také vlastnil podíl v anglickém fotbalovém klubu. Navalnyj se nechal slyšet, že sankce proti Rusku nefungují, protože je západní státy ve skutečnosti neuvalují na ty, kteří mají peníze.
Důvodem, proč byl Abramovič dosud ušetřen, mělo být podle nejmenovaného experta a bývalého spolupracovníka ruské vlády jeho přátelství s dcerou bývalého amerického prezidenta Ivankou Trump a jejím manželem Jaredem Kushnerem. Abramovič byl údajně opakovaně spatřen ve společnosti Ivanky a Jareda v Petrohradu, Dubrovníku, Aspenu, na Svatém Bartoloměji a v New Yorku. Ivanka Trump ani Kushner na žádost Forbesu o komentář nezareagovali.
Ališer Usmanov
hodnota majetku: 16,4 miliardy dolarů
Usmanov byl jedním z prvních investorů Facebooku. Navíc vlastní velký podíl v ocelářském gigantu Metalloinvest, v čínském technologickém obrovi Xiaomi a dalších telekomunikačních, mediálních a těžebních společnostech. Do roku 2018 vlastnil také třicetiprocentní podíl v anglickém fotbalovém klubu Arsenal, než ho prodal americkému miliardáři Stanleymu Kroenkemu za 712 milionů dolarů.
Usmanov dle našeho experta opakovaně pomáhal Putinovi řešit různé, převážně obchodní problémy. Když například v roce 2006 vyšlo najevo, že Putinův ministr pro telekomunikace Leonid Reiman vlastní podíl ve společnosti Megafon, kterou mělo jeho ministerstvo kontrolovat, Usmanov Reimanův podíl neprodleně odkoupil.
V prosinci 2021 pak Usmanovova společnost prodala svůj podíl ve firmě Mail.Ru pojišťovací společnosti Sogaz, jejímž spoluvlastníkem je Putinův spojenec Jurij Kovalčuk (s majetkem v hodnotě 3,6 miliardy dolarů). Usmanova však s Putinem nepojí jen byznys. Je ženatý s Irinou Viner, legendární trenérkou gymnastiky, která v roce 2004 pomohla ke zlaté olympijské medaili Alině Kabajevové, údajné Putinově milence.
Bidenův tým navíc, zdá se, cílí zejména na ruské oligarchy s majetkem v západních zemích, což na Usmanova sedí díky jeho rozsáhlým realitním investicím po celé Evropě. Jeho dvě sídla v Londýně – Beechwood House a Sutton Place – mají dohromady hodnotu téměř 300 milionů dolarů. Kromě nich vlastní také nemovitosti v Mnichově, Monaku nebo třeba Sardinii.
Leonid Mikhelson
hodnota majetku: 28,1 miliardy
Zakladatel a předseda plynařské společnosti Novatek Leonid Mikhelson je obchodním partnerem Gennadije Timčenka, oligarchy s majetkem v hodnotě 23,5 miliardy dolarů, na něhož USA uvalily sankce již v roce 2014. „Bylo by přirozené, kdyby po Timčenkovi, nejbohatším byznysmenovi z Putinova kruhu, USA pokračovaly Mikhelsonem. Byla by to sázka na jistotu,“ domnívá se expert.
Už známá jména
Kromě těchto nováčků je možné, že se další sankce dotknou i všech ruských oligarchů, na které americká vláda uvalila sankce po roce 2014. Zde je jejich seznam.
- Gennadij Timčenko
- Oleg Děripaska
- Viktor Vekselberg
- Vladimir Bogdanov
- Sulejman Kerimov
- Igor Rotenberg
- Arkadij Rotenberg
- Boris Rotenberg
- Kirill Šamalov
- Andrej Skoch
- Jurij Kovalčuk