Blízká budoucnost se dá ohnout a mohutně zrychluje. Alespoň tak si ji naplánoval největší světový výrobce mobilních telefonů. Samsung na středečním představení v San Francisku ukázal hned několik novinek, které se během následujících týdnů dostanou do prodeje.
Kromě nového modelu S10 z řady Galaxy, která je tradičním rivalem iPhonů v prémiovém segmentu, uvedl jihokorejský obr dva přelomové telefony Galaxy Fold a Galaxy 5G. Ty – jak už jejich název napovídá – přinášejí výrazný předěl v dosavadních technologiích.
Ze smartphonů se v posledních letech staly v podstatě kapesní počítače. Výkon, displeje i kamery špičkových modelů se rok co rok razantně zlepšují, stejně jako se šroubuje vzhůru jejich cena. Zásadní inovace ovšem přichází až nyní.
O tom, že Samsung, Apple či Huawei pracují na ohebných displejích, se mluví už delší dobu. Jisté také je, že v tom nejsou samy. Například mladá čínská firma Royole na lednovém veletrhu CES ukázala svůj ohebný mobil FlexPai, ale moc příznivé ohlasy si nevysloužila.
Teď se do hry vložil první z velkých hráčů. Samsung Galaxy Fold je skládací telefon se dvěma displeji: ten základní má úhlopříčku 4,3 palce, v rozloženém stavu se rozšiřuje na 7,3 palce. Zjednodušeně řečeno: v zavřeném stavu je to smartphone, v otevřeném tablet. Korejcům trvalo osm let, než vyvinuli mechanismus, který ohebný displej umožňuje.
Galaxy Fold má v sobě dvě baterie (každá je umístěna v jedné části zařízení), nabízí celkem šest kamer, disponuje nejnovějším procesorem a 12GB RAM. Když si telefon otevřete jako knížku, můžete s aplikacemi pracovat až ve třech oknech najednou, podobně jako na počítači.
Ohebný telefon se bude od 26. dubna prodávat za 1980 dolarů – to jsou údaje pro americký trh, začátek prodeje a cena v Česku ještě nebyly stanoveny.
Skládací telefon od Samsungu vypadá jako propracované technické dílo a vymyslet technické provedení, které umožňuje mnohonásobné složení bez poškození displeje či pantového mechanismu, je nepochybně úctyhodný kousek.
O užitečnosti pro koncové uživatele však panují pochybnosti. Novináři i experti zmiňují, že přední displej je na dnešní dobu nesmyslně malý a má zbytečně silné rámečky nahoře i dole. Otazníky vzbuzuje i výřez v horním rohu skládacího displeje pro selfie kamerku a senzory. Výrobce navíc neoznámil rozměry telefonu či jeho odolnost a nenechal přítomné novináře si Galaxy Fold prohlédnout zblízka. Je patrné, že nejdůležitější bylo předběhnout konkurenci.
Ani na druhou výraznou novinku – Galaxy S10 5G – nenechal Samsung v sanfranciském Civic Center nikoho sáhnout. 5G je mobilní síť nové generace, která umožňuje dvacetkrát rychlejší přenos dat než současná 4G. Na síti páté generace už frčí například uživatelé v Kataru nebo Jižní Koreji, Češi si ještě budou muset na opravdové 5G (pár let) počkat.
Galaxy S10 5G bude zpočátku k dispozici jen u amerického operátora Verizon, posléze se budou přidávat další poskytovatelé i země. Tento telefon nabízí největší displej (6,7 palce) i baterii (4500 mAh) ze všech modelů Galaxy a také celkem sedm kamer.
„Jsem nadšený z toho, čeho jsme dosáhli, ale ještě víc jsem nadšený z toho, co je před námi,“ prohlásil při představení Dong-jin Koh, generální ředitel divize IT & Mobile Communications společnosti Samsung Electronics. „5G a umělá inteligence přinášejí úplně nový druh zážitků z mobilních telefonů a my chceme být lídrem v těchto inovacích.“
Samsung svou vlajkovou řadu Galaxy vyrábí od roku 2009 a za tu dobu prodal více než dvě miliardy těchto telefonů. Při desátém výročí představil tři nové modely, které lze svým vybavením považovat za nejlepší smartphony současnosti: klasické duo S10 a S10+ doplnila novinka: menší a levnější model S10e (essential).
Předobjednávky na všechny tři běží ode dneška a samotný prodej začíná 8. března. Ceny startují na 19 499 korunách (model S10e 128 GB) a vrcholí na téměř 42 tisících (za model S10+ s 1TB pamětí a keramickým tělem).
Vedle ohebného displeje a 5G to možná tak nevyzní, ale samotná Galaxy S10 je opět výrazným technickým pokrokem. Je stejně velká jako předchozí model S9, ale nabízí větší displej. Rámeček se omezil na naprosté minimum a jediné, co displej narušuje, je laserem proříznutý otvor pro přední kameru. Je otázkou času, kdy pod displejem budou i reproduktory a časem i samotná kamera.
Už nyní zmizel snímač otisků prstů – Samsung ho zasadil přímo do displeje a nově do něj místo optického skenování použil ultrazvukovou čtečku, která jako první na světě přečte 3D kontury vašeho prstu. Mimochodem, průměrný uživatel podle statistik Samsungu otvírá svůj mobil 150krát za den.
I další údaje dokazují, že hlavní model jihokorejského výrobce je zase o něco lepší a rychlejší. Galaxy S10 nabízí v nejvyšší variantě až 1,5 TB paměti, což je pravděpodobně víc, než má váš laptop. Je tu i nejrychlejší procesor na trhu, stejně jako nejrychlejší technologie LTE i wi-fi a také vůbec první dynamický AMOLED panel na světě, s certifikací HDR10+. To znamená barevnější barvy a kontrastnější odstíny. Vedle toho má vylepšenou kameru s ultra wide (123 stupňů) záběrem, tedy stejně širokým, jako má lidské oko.
U nejlepších telefonů bývá velký problém s baterií. Samsung tvrdí, že S10 má o čtvrtinu vyšší výdrž baterie díky umělé inteligenci, která neustále optimalizuje spotřebu. Novinkou je zároveň funkce Power Share, díky které může S10 posloužit na dobíjení jiného telefonu nebo kompatibilních wearables zařízení. Jinými slovy: pokud vám dochází „šťáva“, nepotřebujete už nutně nabíječku, stačí kamarádův nový telefon.