Příspěvek k nemocenské budou lidé v koronavirové karanténě nebo izolaci dostávat do konce června. Vláda to dnes schválila, uvedla na Twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Na bonus mají nárok lidé, kteří šli do karantény a izolace po 1. březnu. Dostávají náhradu šedesát procent redukovaného příjmu, ke které mají v prvních dvou týdnech ještě příspěvek až 370 korun na den. Celkem nesmějí ale pobírat víc než devadesát procent svého průměrného výdělku.
Po sobotním jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana Maláčová
uvedla, že na dnešním jednání vlády navrhne též pokračování programu
Antivirus do konce června. Stejně jako takzvaná izolačka dosud platil do
konce dubna.
Co se týče bonusu k nemocenské, Maláčová nesla na zasedání kabinetu dvě varianty prodloužení, a to do konce června, nebo do konce roku. Izolačka podle ministryně pomohla zvýšit počet lidí, kteří se při nákaze izolovali, o desetinu, a pomohla tak dostat epidemii v ČR pod kontrolu. Náklady na opatření klesají zároveň s tím, jak ubývá nakažených, řekla v sobotu Maláčová.
V karanténě jsou lidé bez příznaků, kteří se potkali s nakaženými. V izolaci jsou ti, u nichž se nákaza potvrdila. Peníze v prvních 14 dnech posílá zaměstnavatel. Výdaje na příspěvek si pak odečte ze sociálních odvodů.
Z Antiviru stát poskytuje příspěvky na mzdy od loňského 12. března, od vyhlášení prvního nouzového stavu, firmám, na které dopadla nařízená omezení proti covidu a koronavirová krize. Příspěvkem A stát proplácí celé mzdy s odvody do padesáti tisíc korun v zavřených provozech a osmdesát procent náhrady mzdy lidí v karanténě do 39 tisíc korun. Příspěvkem B dorovnává při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin šedesát procent náhrady mzdy do 29 tisíc korun.
Příspěvky do 12. dubna podle údajů ministerstva práce získalo 72 085 firem na víc než milion zaměstnanců. Stát podnikům vyplatil 37,6 miliardy korun.