Známý advokát a investor Radek Pokorný tvrdí, že „přístup je moc“. Co to vlastně znamená a přístup ke kterým třem lidem podle něj v Česku nabízí největší sílu?
Právě o tom Pokorný mluvil na naší akci Trochu funny, trochu money, která se konala v úterý v prostorách Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě. Večerem provázel a s hosty debatoval šéfredaktor Forbes.cz a autor podcastu Funny Money Zdravko Krstanov.
Zkušený advokát Pokorný vidí do českého byznysu jako málokdo. Spoluzakladatel advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & partneři spolupracoval téměř se všemi Čechy z nejvyšších příček žebříčku nejbohatších.
Citát znějící v anglickém originále „access is power“, si Pokorný vypůjčil od třiačtyřicátého prezidenta Spojených států George W. Bushe. A jak tedy přístup a s ním i moc získat? „Motat se, kde to jde,“ konstatoval Pokorný.
A na jakých místech motání provádět a s kým se bavit? „To kdybych věděl, zavřu advokacii a napíšu o tom knihu, kterou budu prodávat,“ dodal s úsměvem. Ani v případě lidí se podle něj nedají jmenovat klíčoví jedinci, na které je nezbytné mít vazby. Záleží, jaký má člověk cíl.
„Myslím, že je důležité, o co vám v životě jde a co konkrétně chcete dokázat. Když budete manažer státní firmy, tak se bude hodit přístup k premiérovi, když budete potřebovat něco ufinancovat, tak je asi dobré, když vás má rád ředitel banky. To je složité, zatímco za bolševika to bylo jasné,“ míní Pokorný.
„Mít moc díky tomu, že máte přístup, není spravedlivé, ale tak to prostě funguje. Byznys se dělá s lidmi,“ připomenul advokát a investor v jednom. Pokorný dnes drží investice v řadě firem a podle svých slov se pro každou z nich vždy snaží mít nějaký důvod. Do společností neinvestuje moc, většinou kolem půl procenta, maximálně jedno procento.
Zainvestováno má například v americké firmě Alzheon vyvíjející lék na Alzheimerovu chorobu, za kterou stojí český neurolog Martin Tolar. „Lék je na dobré cestě, ale ještě pořád to může skončit tak, že se příští rok zvedneme a odepíšeme to,“ popsal Pokorný.
Pokud se ale přípravek ALZ-801 pro potlačení projevů devastující nemoci, na kterou dosud neexistuje lék, podaří úspěšně vyvinout, půjde podle Pokorného o zlomový okamžik.
Při debatě v prostorách areálu Pražského hradu došlo také na otázku, na jakou osobnost veřejného života má Pokorný nejlepší vzpomínky. Z podnikatelského prostředí jedno jméno vybrat nedokázal, z politiků zavzpomínal na expremiéra a předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Pokorný byl v době, kdy se Sobotka držel u moci, znám jako jeho blízký spojenec a přítel.
„Měli jsme velmi kamarádský vztah. Vážil jsem si ho. Svou práci dělal z přesvědčení. Byl skutečně sociální demokrat. Když si pustíte některá jeho televizní vystoupení, všimněte si, že vždycky říkal ‚my jako sociální demokraté‘, to ani v té sociální demokracii nikdo neříkal,“ popsal Pokorný.
A co by dnes Pokorný poradil svému třicetiletému já? V životě by nic neměnil. Pokud by si ale měl zvolit obor, kterým se bude živit, v dnešní době by se dal zřejmě přírodovědným směrem.
„To je podle mě teď mnohem perspektivnější než advokacie. V době, do které jsem se já narodil a kdy jsme naštěstí přežili ten bolševismus, jsem ale šel myslím tou nejlepší cestou,“ nelituje.