Pokud vám bude co nevidět 30, 40 nebo 50 let, pravděpodobně vás občas postraší zastaralá představa o tom, jaký je váš život a jak by se měl dál vyvíjet, abyste si mohli říct, že jste uspěli. Nestresujte se tím. Modely toho, jak se v určitém věku žilo dřív a dnes, se mění.
Podmínky, ve kterých žijí obyvatelé různých zemí světa, jsou samozřejmě specifické a zkušenost jedněch není automaticky přenositelná na další, ale vzhledem k tomu, jak se náš svět díky technologiím stále víc zmenšuje, to už tak kategoricky neplatí. V tomhle článku popisuji, jak se mění generační očekávání u dnešních Američanů, věřím ale, že i lidé z jiných koutů světa se v něm alespoň částečně poznají.
Jak se žilo tehdy a jak se žije teď
Třicátníci dřív: Téměř deset let jste zadaní a od té doby budujete rodinu.
Třicátníci dnes: Zrovna zjišťujete, kým v dospělosti jste, a jste rádi za to, že jste neuvízli tam, kde jste byli před deseti lety.
Čtyřicátníci dřív: Koupili jste si větší dům v hezké čtvrti, kde již pár let žijete.
Čtyřicátníci dnes: Raději se přestěhujete do centra města, kde předpokládáte, že to žije víc než na předměstí, a vůbec vám nevadí, že bydlíte v nájmu.
Padesátníci dřív: Jste na pomezí vašich zlatých let. A nejste daleko od prázdného hnízda.
Padesátníci dnes: Oživujete svou kariéru po propuštění z práce a zároveň oživujete svůj život po rozvodu.
Všechny tyhle životní etapy mají dnes společné to, že v nich neustále poznáváme a rozvíjíme sami sebe, namísto abychom slepě následovali to, co dělaly generace před námi.
Čtěte také: Počkejte s manželstvím, dokud si nebudete jistí, kým chcete být
V každé z těchto etap máme nyní vzácnou příležitost k tomu, abychom si vytvořili ten druh života, který odpovídá našim hodnotám a snům. Máme nebývalou volnost. Ale samozřejmě s volností přichází i úzkost a obavy. Ale nebojte se, cesta ke štěstí je otevřená. Co znamenalo spokojenost dřív, už dnes nefunguje.
Jak víme, že staré modely jsou už passé a že dnes Američany nelákají? Stačí se podívat na pár statistik o tom, co a jak se za posledních pár let změnilo:
Zatímco podstatou starých modelů úspěchu bylo pořídit si vlastní bydlení na předměstí, dnes se stále víc lidí stěhuje do center měst a majetkové poměry příliš neřeší. Čísly to před rokem ilustrovali v New York Times: „Počet vysokoškolsky vzdělaných lidí ve věku 25–34 let žijících v okruhu tří mil od městských center se od roku 2000 zvýšil o 37 %. Do center měst se také vrací lidé narození v poválečných letech, stejně jako příslušníci tzv. generace X, kteří rezignovali na to, aby měli svůj vlastní dům.
Hodně změn prodělaly také představy o partnerství a rodičovství. Průměrný věk prvního manželství byl v Americe v roce 1960 u ženy 20 a u muže 22 let. Dnes se toto číslo pohybuje mezi 27 a 29 lety a kontinuálně roste. Kromě nové skutečnosti, že manželství se dnes uzavírá i mezi stejnými pohlavími, se samotná představa o manželství změnila v tom, že už jen málo z nás si myslí, že manželství je skvělá věc, do které se musíte vrhnout hned, jakmile je vám 20. A ještě na celý život.
Nově do hry vstupuje i ekonomická a sociální nezávislost žen. V posledních 35 letech studovalo na amerických univerzitách více žen než mužů. A míra nezaměstnanosti žen a mužů byla v posledních letech na stejné úrovni, u žen dokonce někdy i nižší. Stephanie Coontz, expertka na změny genderových rolí z Evergreenské státní univerzity k tomu řekla: „Pro většinu vzdělaných žen, kterým bude 30, znamená tento věk především dospět, dodělat si vzdělání, usadit se a založit rodinu.“
V minulosti se mnoho manželství uspěchalo ze společenské nutnosti. Dnes se v Americe 40 procent dětí rodí mimo manželský svazek (v některých evropských státech je toto číslo dokonce i vyšší) a 61 procent Američanů takto narozené děti schvaluje.
Čtěte také: Deset způsobů, jak zabránit penězům, aby vám zničily manželství
Starý model byl o stabilitě a o shodě. Dnes tyhle hodnoty už nehledáme. Ve společnosti se událo mnoho změn, které už nechceme měnit.
A pro ty z vás, kterým bude brzy 50: není to čas, kdy byste měli vyprávět o svých celoživotních úspěších a leštit si své trofeje ve vitríně. Je to čas radikálního oživení a znovuobjevení! Jak říká rockový zpěvák Bruce Springsteen (65 let): „Stále máme ještě šanci proměnit naše sny v realitu.“ Je tedy nezbytné najít během následujících let další cestu k úspěchu, než ty staré cesty skončí.
Takže znovu a naposled – z nových modelů můžeme mít sice občas obavy, ale jsou rozhodně osvobozující. Zejména nyní, když se ukázalo, že ty staré modely jsou zastaralé nebo nepředstavitelné pro většinu z nás.