Skupina CPI Property Group (CPI PG) druhého nejbohatšího Čecha Radovana Vítka nakoupila za poslední týden 29,4 procenta akcií ve společnosti Globalworth, a stala se tak jejím největším akcionářem. Firma vlastní především kancelářské nemovitosti v Polsku a v Rumunsku. Vzhledem k tomu, že se akcie Globalworth obchodují na londýnské burze, lze odhadnout, že CPI PG zaplatila za podíl zhruba 16 miliard korun. Nakupovala na volném trhu i od zakladatele firmy, Řeka Ioannise Papalekase. „Chceme dělat velké obchody a jsme v Globalworth strategický investor,“ vysvětluje aktuální nákup generální ředitel CPI PG Martin Němeček v rozhovoru pro Forbes.
Proč jste koupili akcie Globalworth?
Je to způsob rychlé expanze. Nejde nám o akcie, ale o nemovitosti, které Globalworth vlastní. Věříme v jejich potenciál a růst hodnoty v budoucnu. Budeme dlouhodobý strategický investor s detailním zájmem o byznys firmy. Chceme se nejdříve ve firmě rozkoukat, nasát atmosféru a určitě budeme ve svých krocích velmi obezřetní.
Proč jste téměř třetinový podíl kupovali postupně? V posledním týdnu skoro nebyl den, abyste neohlásili další zvýšení vaší pozice.
Není to nic neobvyklého, k dispozici bylo několik balíků akcií a šli jsme postupně. Část jsme koupili přes trh, velkou část potom od zakladatele a CEO Globalworth Ioannise Papalekase. Se zvyšováním naší pozice nám pomáhala jedna anglická makléřská firma, jinak jsme celý obchod připravili a procesovali v rámci CPI. Nepotřebovali jsme žádného poradce.
Jak jste se dostali k Ioannisu Papalekasovi?
Z minulého působení v Deutsche Bank ho zná náš finanční ředitel David Greenbaum. Byla to tedy zčásti náhoda, zčásti dobrý networking. Bavili jsme se s ním o tom, že my chceme expandovat a nakupovat a on je zase v životní fázi, kdy chce řekněme materializovat své podnikatelské úsilí za poslední roky a možná si trochu odpočinout. Globalworth založil a vybudoval z něj silného hráče v Polsku a v Rumunsku.
Co jsou nejcennější nemovitosti v rámci Globalworth?
V zásadě má aktiva v rumunské Bukurešti, kde developovali kancelářské budovy, a potom firma expandovala do Polska, kde nakupovala už postavené projekty. Dohromady má aktiva oceněná zhruba na 2,8 miliardy eur. Pro nás je tak získání podílu v Globalworth možnost, jak si ještě více sáhnout na polský trh a získat tam větší důležitost, byť tam přes CPI také vlastníme budovy. Rumunsko nám spadlo do klína trochu jako příležitost etablovat se na tomto rostoucím, i když samozřejmě rizikovějším, trhu.
Takže polskému trhu věříte, je to pro vás směr?
Ano, do Polska jezdíme často a začneme více cestovat také do Rumunska. Tam je nakonec také vyšší návratnost investic.
Kdo je druhý největší akcionář v Globalworth po CPI?
Jihoafrická investiční skupina Growthpoint, stabilní a důvěryhodná firma, která investuje peníze z JAR. Vstoupili jsme s nimi do jednání, budou následovat osobní schůzky, jsou spíše pasivní investor, zatímco my chceme být aktivnější. Ale nechceme v Globalworth dělat nějakou revoluci, je to dobře řízená firma a chceme jí více pomoci. Rozhodně ji nechceme nějak zásadně měnit či úplně ovládnout.
Můžete ale jmenovat své členy představenstva.
Ano, ale to je dané akciovým podílem. My můžeme mít čtyři členy představenstva, což stále není majorita.
Jak jste nákup financovali?
Z vlastních zdrojů, které jsme získali předchozím vydáváním dluhopisů. Ať už jde o zelené dluhopisy, librové dluhopisy, nebo singapurské cenné papíry. Nepotřebovali jsme žádný bankovní úvěr. Šlo to z prostředků, které jsme měli na účtu, a také proto mohla být akvizice tak rychlá.
Zůstává Česko pro CPI z hlediska aktiv stále nejdůležitějším trhem?
Ano, ale očekávám, že za loňský rok poprvé klesne Česko z hlediska ohodnoceného portfolia pod 50 procent. Což je zajímavé vzhledem k tomu, že tady firma historicky vznikla. Druhé je Německo a Polsko zůstává třetí. Globalworth samozřejmě do CPI nijak nekonsolidujeme, byť je to strategická investice. Při naší velikosti potřebujeme dělat velké obchody, abychom mohli růst rychle a efektivně. A Globalworth to perfektně splňuje.