Adopce kryptoměn na Ukrajině probíhá nejrychleji ze všech zemí celé Evropy. Ani celosvětově si však nevede vůbec špatně. Jaké je její tajemství?
Ukrajinci krypto milují a to platí pro všechny vrstvy společnosti. Jejich lásku k němu nedokázal přebít medvědí trh a dokonce ani válka – ta adopci naopak urychlila.
Podle letošního reportu Global Crypto Adoption Index od forenzní blockchainové společnosti Chainalysis skončila Ukrajina v rychlosti přijímání krypta v celosvětovém srovnání na pátém místě. Před ní je pouze Indie, Nigérie, Vietnam a Spojené státy.
Hravě tak strčí do kapsy například Salvador, který v roce 2021 přijal bitcoin coby zákonné platidlo. Je to důsledek války, nebo vše začalo už dříve?
I když by se mohlo zdát, že ukrajinská cesta ke kryptu začala až s vypuknutím ruské invaze, realita není zdaleka tak černobílá. Poodhalit oponu ukrajinského krypto zázraku pomohl Forbesu rodilý Ukrajinec Kirill Khomyakov, šéf burzy Binance pro střední a východní Evropu.
Binance je na Ukrajině největší centralizovanou entitou pro směnu kryptoměn za fiat měny. „Už před válkou tu byla krypto adopce ve velmi pokročilé fázi. Podle zprávy OSN používalo před válkou kryptoměny 12,5 procenta dospělé ukrajinské populace,“ připomíná Khomyakov.
„Skoro sedmina populace před válkou vlastnila nějaké kryptoměny, nebo s nimi alespoň jednou či dvakrát přišla aktivně do styku. To je obrovské číslo, hlavně pokud si to srovnáte s jakoukoli jinou zemí na světě,“ upozorňuje.
„Ruský útok na Ukrajinu tento trend jen výrazně zesílil, a to především kvůli velmi vysoké inflaci, kterou vyvolal. Řada lidí na Ukrajině, pro které nejsou dostupné sofistikované nástroje finančního trhu, hledalo cestu, jak před ní ochránit své prostředky,“ vysvětluje Khomyakov.
„Další hledali snadnou cestu, jak přesouvat kapitál za hranice a zpět. Řada lidí nejprve utekla a pak se vracela nebo hledala způsob, jak podpořit své rodiny. Tradiční finanční systém takovým scénářům klade řadu překážek, takže kryptoměny byly poměrně přirozenou volbou,“ říká.
Kryptoměny také pomáhaly zemi v počátcích konfliktu po únoru 2022, kdy konvenční finanční systémy selhaly. Právě to poprvé v celosvětovém měřítku upoutalo pozornost světa k pozici krypta na Ukrajině a jeho roli v moderní válečné zóně.
Rychle se skládající krypto sbírky v době, kdy tradiční finanční dary ještě vázly nebo narážely na řadu formálních omezení, sledoval svět s úžasem i vzrůstajícími obavami – nikdo si nemohl být jistý, jakou reakci tento políček tradičnímu finančnímu světu vyvolá u politiků a regulátorů finančního trhu.