Společnost Jet Investment brněnského finančníka Igora Faita rozjela v Česku dosud nezvyklý investiční plán. Do nového realitního fondu začíná skupovat nemovitosti fungujících průmyslových podniků. Cílem není firmy donutit odejít z jejich výrobních hal, ale nechat je v nich dál fungovat jako nájemníky. Může to být win-win strategie: firmám, které své nemovitosti prodají, pomůže v těžších časech rozpohybovat cash flow a kvalifikovaným investorům nabídne velmi zajímavé příležitosti.
„Do fondu Jet Industrial Lease hledáme podniky, kterým vyhovuje stávající nemovitost, jsou v ní spokojeni a nechtějí se stěhovat, ale zároveň si potřebují uvolnit finanční prostředky pro rozvoj či expanzi,“ popisuje partner investiční společnosti Jet Investment Libor Šparlinek (na úvodním snímku spolu s dalšími partnery Jetu – zleva: Marek Malík, Libor Šparlinek, Igor Fait a Lubor Turza).
Typický scénář: Máte fungující firmu, nadějný byznys plán, vlastní výrobní halu, nejspíš i sklady, kanceláře či jiné budovy. Nastartováno máte slušně, na další růst ale chybí cash. A tak svoje nemovitosti prodáte, inkasujete celou prodejní cenu a zároveň uzavřete dlouhodobou nájemní smlouvu, takže můžete pokračovat ve svém byznysu na stejném místě a ve stejných prostorech.
Prodej nemovitost, podpoříš byznys
V zahraničí běžný model sale & leaseback u nás zatím rozhodně běžný není. Češi mnohem víc lpí na vlastnictví budov, i když to pro ně nemusí být ekonomicky nejvýhodnější. „Prodejem nemovitostí se podnikatel zbaví starostí i nákladů, které ho spíš tíží a brzdí. Uvolní si prostředky alokované v nemovitostech a může je investovat do budoucího rozvoje. Osvobodí se od správy budov, optimalizuje náklady na energie a může se soustředit jen na svůj byznys, který zná nejlépe,“ vysvětluje Libor Šparlinek a upozorňuje i na daňové výhody – zatímco nájemné si může firma dát celé do nákladů, při vlastnictví nemovitostí dostane do nákladů jen odpisy.
V Jet Investment věří, že z modelu sale & leaseback bude i v Česku brzy trend. „V Rakousku nebo v Německu podniká v pronajatých prostorech až osmdesát procent firem,“ podotýká partner brněnské investiční společnosti.
Do portfolia Jeti hledají projekty, u kterých můžou počáteční investici obohatit o přidanou hodnotu – část nemovitostí dostavět, upravit, dopronajmout. „Firmy často vlastní i prostory, které pro svoji činnost vůbec nevyužívají. My jsme připraveni do nich investovat, redevelopovat je a najít pro ně nové nájemce a nové využití,“ doplňuje Šparlinek. I díky tomu fond s investičním horizontem pět a více let slibuje investorům poměrně vysoké zhodnocení, očekávaný roční výnos se má pohybovat kolem osmi procent. „Máme za sebou tým zkušených projektových manažerů z našich private equity fondů Jet 1 a Jet 2, kteří umějí velmi podrobně zanalyzovat nájemníka i jeho podnikání. Jsme tak schopni jít i do zdánlivě většího rizika, a tím dosahovat zajímavějšího zhodnocení investovaných prostředků, než je v realitním byznysu běžné,“ říká Libor Šparlinek.
Jeti zase míří hodně vysoko
Jet Industrial Lease se zajímá o jednotlivé akvizice v hodnotě přesahující 200 milionů korun, aktuálně vyhodnocuje zhruba třicet zajímavých příležitostí v Česku i na Slovensku, v Německu, Rakousku nebo Polsku. Rozhlíží se převážně po průmyslových areálech, ale i v logistice. „Nejsme oborově vyhraněni a nehledáme jen áčkové, ale třeba i starší a přitom vyhovující nemovitosti. Rozhodujeme se podle lokality i bonity nájemníka. Také musíme být vždy připraveni na jeho případný odchod, takže hledáme univerzální nemovitosti. Právě jsme velmi blízko nákupu tří projektů, kde probíhá due diligence,“ přibližuje strategii Šparlinek.
Jet Investment rozhodně netroškaří. Jet 1 a Jet 2 jsou s 300 miliony eur aktiv největšími private equity fondy v ČR, mají za sebou velmi úspěšně divestice a i nový fond Jet Industrial Lease se má stát největším realitním fondem v Česku, který bude aktivně poskytovat sale & leaseback a zařadí se mezi významné evropské vlastníky nemovitostí.
Čeští investoři nemovitosti milují
„Jet Industrial Lease je fond permanentní a nemovitosti určitě bude spravovat dlouhodobě. Aktuální vývoj může přinést nové příležitosti – model sale & leaseback může být pro podnikatele zajímavou možností, jak peníze z prodeje použít na posílení svého růstu. Právě takové příležitosti hledáme,“ dodává Libor Šparlinek.
Od převážně českých privátních investorů chce Jet Investment na nákupy realit získat do deseti let čtrnáct miliard korun. Minimální výše vkladu je pět milionů korun, nižší investice je možné uskutečnit prostřednictvím partnerské investiční skupiny Conseq. A ukazuje se, že investoři nemovitostní fondy milují. První miliardu Jet Industrial Lease nasbíral už letos v dubnu, čtyři měsíce po začátku upisovacího období. Čtyři partneři Jet Investment, včetně zakladatele brněnské skupiny Igora Faita, se v prvním roce podílejí zhruba patnáctiprocentním vkladem.