Někteří prodejci v březnu evidují rostoucí zájem o televize, což může souviset se sloučením internetové televize O2 TV se streamovací platformou Novy Voyo do služby Oneplay. Vyplývá to z vyjádření oslovených obchodníků.
Některé televize novou službu nepodporují, například výrobce Philips využíval do roku 2018 systém Net OS a O2 na svém webu uvádí, že na takových modelech lidé aplikaci Oneplay nenaleznou.
Například internetový srovnávač cen Heureka uvedl, že v mezitýdenním srovnání zájem o televize stoupl téměř o čtvrtinu. Navýšení prodejů televizí pozoruje také prodejce Datart. „Mezi desátým a jedenáctým týdnem došlo k přibližně desetiprocentnímu zvýšení,“ uvedla mluvčí Petra Psotková.
Psotková přiznává, že prodeje mohla navýšit intenzivní kampaň Datartu, sloučení služeb je ale podle ní také jeden z důvodů. „Evidujeme zpětnou vazbu od zákazníků, kteří se potýkají s nekompatibilitou aplikace Oneplay na některých zařízeních, což mohlo přispět k rozhodnutí pro upgrade na novější modely,“ řekla.
Naopak online tržiště Allegro tvrdí, že trh s televizemi zůstává stabilní bez výrazných změn v prodeji či preferencích modelů, výraznou změnu v prodejích nezaznamenal ani prodejce Planeo.
Podle Allegra jsou v současnosti takzvané chytré televize standardem a tvoří více než 95 procent hodnoty prodaného zboží v kategorii televizí. Rovněž Psotková uvedla, že chytré televize dominují trhu a jejich popularita roste.
„Roli v tomto vývoji hraje nejen expanze streamovacích platforem, ale také stále širší dostupnost pokročilých technologií za příznivější ceny a přirozený cyklus obměny televizorů v domácnostech,“ dodala Psotková.
Podle vedoucího marketingu Planea Dominika Dolejše zákazníci nejčastěji volí chytré televize s rozlišením 4K a úhlopříčkou mezi 55 a 65 palci, s průměrnou cenou ve výši zhruba dvanáct tisíc korun. Na Allegru lidé za televizi utratí průměrně 10 159 korun, v Datartu jedenáct tisíc až třináct tisíc korun.
V nadcházejících letech prodejci očekávají nárůst popularity televizí s technologií MiniLED, která nabízí přesnější podsvícení, lepší jas a kontrast. „Pozorujeme, že kupující stále více zohledňují kvalitu televizí, vedle samotné ceny,“ řekl Marcin Gruszka, mluvčí Allegra. Podle Psotkové směřuje vývoj televizí k pokročilé umělé inteligenci, která umožní personalizovaný obsah a automatickou optimalizaci obrazu.
Oneplay předplatitelům nabídne filmy, pořady i sportovní obsah. Součástí nabídky budou i sportovní statistiky, možnost zpětného přehrání nebo originální tvorba Voya. Obě firmy si od spojení služeb slibují získání nových zákazníků. O2 i Nova patří skupině PPF. Voyo mělo na konci minulého roku v Česku a na Slovensku 950 tisíc předplatitelů. Internetovou televizi O2 TV si předplácelo zhruba 870 tisíc zákazníků.
Služby se do Oneplay sloučily 10. března, předplatitelům Voyo byl jejich uživatelský profil automaticky převeden do Oneplay, uživatelé O2 TV budou do Oneplay převedeni postupně v následujících měsících.