Pražský trh s novými byty zažil v loňském roce výrazné oživení. Prodeje vzrostly meziročně o osmdesát procent. Silná poptávka však stále převyšuje nabídku, což tlačí ceny vzhůru.
Průměrná nabídková cena dosáhla na konci roku rekordních 163 203 korun za metr čtvereční, přičemž prodejní ceny vzrostly o deset procent na 156 851 korun za metr čtvereční, ukazuje analýza developerských společností Central Group, Skanska Residential a Trigema.
V posledním čtvrtletí loňského roku se prodalo přibližně 1850 bytů. Celkový počet prodaných bytů v roce 2023 tak dosáhl 7200, což je druhý nejvyšší výsledek za posledních více než patnáct let. Pouze rok 2021 přinesl ještě vyšší čísla, kdy se prodalo 7450 bytů. Trend na bytovém trhu kopíruje i hypoteční trh, kde objem nových úvěrů meziročně vzrostl o 83 procent.
Zdroj: Analýza Central Group, Trigema, Skanska
„Z enormní poptávky v loňském roce je zřejmé, že koupě nemovitosti představuje záruku výhodné investice s minimální mírou rizika a trvale rostoucí hodnotou. Očekávám proto, že tento zájem potrvá i v letošním roce,“ komentuje Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.
Podle analýzy rostly ceny nových bytů rychleji, než předpovídala Česká národní banka. Ta upozorňovala, že se kvůli nerovnováze mezi nabídkou a poptávkou může tempo růstu cen zrychlit. Vzhledem k problémům s novým stavebním zákonem a digitalizací se tento trend očekává i letos, přičemž ceny by mohly vzrůst o dalších pět až deset procent.
Nejlevnější nové byty se podle analýzy nacházejí v Praze 9 a 10, kde se průměrné ceny pohybují lehce nad 149 tisíci korun za metr čtvereční. Naopak nejdražší zůstává centrum města (Praha 1 a 2) a Praha 7, kde ceny přesahují dvě stě tisíc korun za metr čtvereční. Nejrychlejší meziroční růst cen, o 21 procent, zaznamenala Praha 3.
Růst cen nových bytů v Praze v minulém roce ovlivnilo několik faktorů. Mezi hlavní patřilo zařazení nových, dražších projektů do nabídky, zdražení části již existujících projektů, úbytek marketingových bonusů i rostoucí náklady na stavební a projekční práce.
„Hlavní příčinou růstu cen nových bytů v Praze ale zůstává dlouhodobě nefunkční proces schvalování nové výstavby, který vede k nedostatečnému doplňování nabídky. V kombinaci se silnou poptávkou tak lze i letos očekávat další nárůst,“ uvádí Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Residential.
Zdroj: Analýza Central Group, Trigema, Skanska
Na konci roku bylo v Praze k dispozici 5700 nových bytů. Tato nabídka stagnuje již dva roky a podle analytiků se zásoba dříve povolených projektů vyčerpává. Nové projekty se kvůli pomalým povolovacím procesům nedaří na trh dostávat v dostatečném množství.
Praha přitom potřebuje ročně povolit alespoň deset tisíc nových bytů, loni však do listopadu Český statistický úřad evidoval pouze 6340 nově povolených bytů v bytových domech.
„Nabídka nových bytů je kvůli nefunkčnímu povolování dlouhodobě naprosto nedostačující. Kvůli tomu jsou jejich ceny minimálně o patnáct procent dražší. Stát přichází o desítky miliard korun na daních a poplatcích, nám to komplikuje byznys a bydlení je pro lidi stále méně dostupné. Je naprosto nepochopitelné, že s tím stát není schopen tak dlouho nic udělat,“ říká Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group.