Čína zahájila v poušti ve své autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko výstavbu projektu obnovitelných zdrojů energie za osmdesát miliard jüanů – tedy 261 miliard korun. Projekt je celosvětově největším v oblasti obnovitelných zdrojů v poušti a má Číně pomoci dosáhnout ambiciózních klimatických cílů. O stavbě informovala společnost China Three Gorges Group, která je jedním ze dvou stavitelů.
Po dokončení by zařízení mělo mít kapacitu šestnáct gigawattů. Ročně bude schopno přenášet čtyřicet miliard kilowatthodin elektřiny do Pekingu, Tchien-ťinu a provincie Che-pej. Více než polovina bude pocházet z čisté energie.
Agentura Nová Čína uvedla, že součástí projektu je solární elektrárna s kapacitou osm gigawattů, větrná elektrárna s kapacitou čtyři gigawatty a modernizovaná uhelná elektrárna s kapacitou čtyři gigawatty, jejímž smyslem je regulovat dodávky energie ve špičce.
Čína má v plánu vybudovat elektrárny s obnovitelnými zdroji energie s kapacitou 450 gigawattů především v rozlehlých vnitrozemských oblastech. V listopadu oznámila, že v rámci první fáze zahájila výstavbu zařízení s kapacitou 95 gigawattů. Cílem je mít do roku 2030 větrné a solární elektrárny o výkonu 1200 gigawattů. Ve stejném roce by emise oxidu uhličitého v Číně měly dosáhnout maxima.
Časový rámec pro dokončení projektu ve Vnitřním Mongolsku společnost China Three Gorges neposkytla. Uvedla jen, že současná fáze výstavby zahrnuje solární elektrárnu s kapacitou jeden gigawatt vybavenou zařízením pro skladování energie.