Největší architektonická hádanka posledních let, možná i desetiletí, má konečně řešení. Vltavská filharmonie by se měla stavět podle návrhu týmu dánského studia Bjarke Ingels Group v čele s architekty Bjarkem Ingelsem a Brianem Yangem.
Ti zvítězili v mezinárodní architektonické soutěži nabité věhlasnými jmény jako Sou Fujimoto, Jean Nouvel, Norman Foster nebo Snohetta. „Dali jsme do toho návrhu vše. Veškerou energii našeho týmu. Chtěli jsme pro Prahu vytvořit architekturu, která zve lidi k sobě. Aby to nebyla stavba, která je čistě jen filharmonií, ale budovou pro všechny,“ řekl na slavnostním vyhlášení výsledků v Centru architektury a městského plánování Bjarke Ingels.
Nová koncertní budova na holešovickém břehu Vltavy poblíž bývalého nádraží Bubny má přinést do Prahy moderní světovou architekturu i nápaditá řešení veřejného prostoru. Počítá se například se zpřístupněním břehu řeky a otevřenými venkovními terasami filharmonie včetně střechy.
„Chceme mít v Praze novou moderní architekturu, která s velkou pokorou doplní dílo našich předků. Vítězný návrh má skutečně něco, co Praze chybí,“ okomentoval vítězný návrh primátor Prahy Zdeněk Hřib.
„Vltavská filharmonie se v podání dánského studia stane pulzujícím centrem života na Vltavské – směrem na východ od budovy se bude rozprostírat nový městský park, jižní strana otevře přístup k vodě, na západní straně vznikne náměstí a na sever se naskytne pohled na novou městskou část Bubny-Zátory. Budova samotná bude zájemcům přístupná ze všech směrů a úrovní,” doplnil Michal Sedláček, předseda poroty soutěže.
Podle oficiálního harmonogramu by se měla nová filharmonie otevírat zhruba v roce 2032. „Jsme teď ve fázi, kdy ukončujeme soutěž a potřebujeme zadat architektonickou studii a projektové práce. Kolem roku 2025 může začít výběrové řízení a potom realizace,“ říká náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.
Samotná výstavba by měla začít v roce 2027 a podle posledních odhadů se náklady budou pohybovat kolem šesti miliard korun. Už teď je ale jasné, že cena bude nakonec kvůli razantně zdražujícím stavebním materiálům vyšší.
Nová koncertní hala bude mít tři sály, ten největší pojme 1 800 lidí. Hlavní koncertní sál má nabídnout špičkovou akustiku a zázemí odpovídající standardům 21. století. V budově naleznou zázemí i oba nejvýznamnější pražské orchestry – Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK a Česká filharmonie. Součástí stavby bude i hudební oddělení Městské knihovny a další kreativní prostory.
Návštěvníci najdou v budově filharmonie také kavárnu nebo střešní restauraci. Střecha má být podle návrhu architektů z Bjarke Ingels Group pokračováním veřejného prostoru náměstí. Lidé budou moci vystoupat až na její vrchol a to bez nutnosti vstupu do budovy, každý si tak bude moct vychutnat panoramatický výhled na celou Prahu.