Severočeský IT podnikatel a startupový průkopník Filip Molčan se rozhodl razantně omezit čas, který tráví u obrazovky svého chytrého telefonu. A nejen u něj. Své zkušenosti a rady, jak se popasovat s digitálním minimalismem v digitálním věku, sepsal pro čtenáře Forbes.cz…
Víte, že průměrný člověk tráví u obrazovky telefonu tři hodiny denně? Když k tomu přidáte další hodiny u počítače či tabletu, jste pod vlivem displejů dohromady i 20 let svého života. A tušili jste, že 46 procent mladých si neumí představit život bez mobilního telefonu a část z nich dává přednost svému fyzickému zranění před poškozením telefonu?
Problém je, že vystoupit z tohoto vlaku technologií v dnešní době téměř není možné – zvlášť pokud podnikáte. Detox je fajn, ale většinou se vrátíte velmi rychle do koloběhu. Proto jsem se rozhodl věnovat digitálnímu minimalismu.
Nemohu si dovolit žít v lese bez mobilního telefonu a sociálních sítí, i když by to bylo jistě fajn a sexy, mohu si ale dovolit omezit služby a aplikace, které nedělají můj život lepším. Proto jsem vyzkoušel výzvu, kdy po dobu 30 dní každý den uděláte něco pro to, abyste čas u obrazovek v domácnosti omezili.
Co se mi nejvíce osvědčilo?
- Prošel jsem během měsíce všechny sociální sítě, které jsem používal, s důrazem na to, jestli se bez nich obejdu a co mi SKUTEČNĚ přinášejí (radost z lajků zkuste vytěsnit). Odnesl to třeba Instagram, fotografické služby nebo sportovní aplikace Strava.
- Zkuste projít svůj mobilní telefon a smazat polovinu aplikací – zůstanou ty, které opravdu potřebujete.
- Zamyslete se nad tím, zda potřebujete mít svůj e-mail stále po ruce. Zda má své místo v mobilu. Co se stane, když na e-mail neodpovíte za několik vteřin či minut, ale za pár hodin z počítače nebo tabletu?
- Zkuste se podívat, jak konzumujete zpravodajství – kontrolujete zpravodajské servery několikrát denně? Víte okamžitě, když se stane něco na druhé straně světa, ale unikají vám informace z místa, kde žijete? Zakažte si na telefonu i počítači návštěvu zpravodajských serverů. Zásadní aktuality se dozvíte z rádia, tištěných novin nebo fajn newsletterů (Espresso!). Po pár dnech zjistíte, že vám ubylo dost stresu. Říká se tomu „fear of missing out“ – strach z toho, že vám něco unikne. Jenže ono neunikne.
- Udělejte doma v chodbě nabíjecí místo pro všechna mobilní zařízení. Žádné nabíječky u postele. Do ložnice a dětských pokojů offline – je to skvělé.
- Pokud můžete, zkuste se v práci domluvit s kolegy a udělat pár porad tak, že telefony, tablety i notebooky necháte ve vedlejší místnosti (je důležité nemít je ani u sebe). Budete překvapeni, jak produktivní porada bude, a nejspíš skončíte dřív než obvykle.
- Zkuste si na všech zařízeních nastavit sledování času u obrazovky. Vidět čísla pouze z mobilního telefonu je fajn, ale až uvidíte vše od domácího počítače přes firemní počítač, tablet až po telefon, ta čísla vám vyrazí dech.
- Vyhoďte z domu televizi. Pokud máte počítač nebo tablet, občas se na něco podíváte i tam. Máme dvě děti a bez televize jsme přes pět let – jde to a je to bezva.
Můžete si samozřejmě říci, že do toho půjdete mnohem drsněji, smažete všechny sociální sítě, chytrý telefon vyměníte za hloupý a místo e-mailů začnete posílat koresponďáky.
Realita je ale taková, že bez technologií se většině z nás funguje velice nepohodlně. Proto se zkuste zaměřit na ty technologie, které vám opravdu přinášejí zásadní vylepšení vašeho života. Mně to zabralo.