Americké akcie oslabily. Nejvýrazněji klesl technologický index Nasdaq, a to kvůli propadu akcií čipové společnosti Nvidia, která má ve středu zveřejnit výsledky hospodaření. Pokles Dow Jonesova indexu na uzdě držel růst akcií maloobchodního gigantu Walmart.
Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,17 procenta a zakončil obchodování na 38 563,80 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 0,60 procenta na 4975,51 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, odepsal 0,92 procenta na 15 630,78 bodu.
Akcie společnosti Nvidia se propadly o 4,4 procenta, a zaznamenaly tak největší jednodenní procentuální pokles od loňského května. Obdobně reagovalo celé odvětví. Index Philadelphia Semiconductor, který mapuje tři desítky nejvýznamnějších producentů čipů, tak klesl o 1,6 procenta.
Investoři vyhlížejí výsledky hospodaření výrobce čipů, které má Nvidia zveřejnit ve středu po ukončení obchodování. Obávají se, zda výsledky ospravedlní vysoké ocenění akcií společnosti. Sázky na umělou inteligenci (AI) pomohly společnosti Nvidia stát se třetí nejhodnotnější americkou firmou. Výrobce čipů nedávno vytlačit automobilku Tesla z pozice nejobchodovanější akcie na Wall Street.
Akcie maloobchodního prodejce Walmart si připsaly 3,2 procenta a během seance vystoupaly na historické maximum. Firma předtím zveřejnila prognózu tržeb za fiskální rok vyšší, než očekával trh, a roční dividendu zvýšila o devět procent.
Na devizových trzích také oslabil americký dolar. Reagoval na to, že Čína snížila klíčovou referenční sazbu pro hypotéky. Australský dolar, který se považuje za ukazatel globálního růstu, naopak posílil.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru k šesti hlavním světovým měnám, kolem deváté hodiny SEČ klesal o 0,2 procenta na 104,053 bodu. Australský dolar vůči americké měně rostl o 0,2 procenta na 0,655 dolarů. Euro si k dolaru přidávalo 0,3 procenta na 1,0807 dolar.
Japonský jen se drží kolem úrovně 150 jenů za jeden dolar. Investoři vyčkávají, zda opětovné oslabení japonské měny vyvolá intervenci japonské centrální banky a ministerstva financí.
„Má se za to, že pokud Čína sešlápne plynový pedál, pak se globální růst zrychlí. Pak začneme pozorovat výprodej dolaru a peníze na základě toho půjdou do rozvíjejících se trhů,“ uvedl měnový analytik Adam Button ze společnosti ForexLive.