Výroční zpráva nápojářské skupiny Kofola potvrdila předběžné výsledky za loňský rok zveřejněné v únoru. Provozní zisk firmy před odpisy EBITDA dosáhl 1,128 miliardy korun, tedy o 97,8 milionu korun více než v roce 2020. Jedná se o růst o 9,5 procenta. Šlo o nejvyšší hodnotu v historii skupiny. Kofola to uvedla v tiskové zprávě.
Tržby skupiny vzrostly meziročně o 464,7 milionu korun, tedy o 7,5 procenta, na 6,636 miliardy korun. Kofola uvedla, že úspěšných výsledků dosáhla i přes značná omezení trhu kvůli koronavirové pandemii v první polovině loňského roku.
„Rekordní hlavní sezona na domácích trzích a návrat turistů z celé Evropy na dovolenou do Chorvatska a Slovinska nám pomohly k velmi dobrým číslům. Vyplatila se nám také odvaha s uvedením novinek, které předčily naše plány, a celoroční nákladová disciplína,“ uvedl generální ředitel Skupiny Kofola Jannis Samaras.
Finanční ředitel Skupiny Kofola Martin Pisklák uvedl, že pro rok 2022 plánuje firma provozní zisk EBITDA v rozmezí 1,08 až 1,2 miliardy korun a dvouciferný růst tržeb.
Nad očekávání dobré byly podle Kofoly výsledky nové prémiové limonády Targa Florio, dařilo se třeba také minerální vodě Kláštorná Kalcia a tradičně silnému Rajci. Podařilo se také dokončit integraci nových minerálních vod v portfoliu Korunní a Ondrášovky.
V segmentu Voňavé a čerstvé, kam patří například čaje a bylinné směsi Leros nebo rostlinné produkty Premium Rosa, zasáhla covidová omezení především freshbary a salaterie UGO. „Přesto se podařilo jeho podnikání dostat na úrovni EBITDA do černých čísel díky zeštíhlení firmy a úspěšnému restartu provozoven po otevření trhu ve druhé polovině roku. Lerosu pak vyšší poptávka po čajích a dalších bylinných produktech v době pandemie pomohla celoročně,“ uvedla Kofola.
Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě, má 11 výrobních závodů na pěti evropských trzích. K výrobkům firmy Kofola vedle stejnojmenného nápoje patří nápoje značek Rajec, Korunní, Ondrášovka, Kláštorná Kalcia, Jupí, Vinea nebo Semtex. Do skupiny patří síť UGO, český výrobce směsí z léčivých rostlin Leros, slovinská společnost Radenska a chorvatský výrobce minerálních vod Studenac.