Průměrná hrubá mzda v Česku stoupla v letošním druhém čtvrtletí meziročně o 6,5 procenta na 45 854 korun. Při zohlednění inflace vzrostla o 3,9 procenta. Údaje v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Mezikvartálně průměrná mzda po očištění o sezonní vlivy stoupla o 1,4 procenta.
V porovnání s druhým čtvrtletím loňského roku stoupla hrubá mzda nominálně zhruba o 2800 korun. Spotřebitelské ceny se za stejnou dobu zvýšily o 2,5 procenta.
„V některých odvětvích zaměstnancům mzda reálně nevzrostla,“ upozornila vedoucí oddělení statistiky práce Českého statistického úřadu Jitka Erhartová. Nejvyšší růst průměrné mzdy proti stejnému období roku 2023 zaznamenali statistici ve zdravotní a sociální péči, kde mzdy stouply zhruba o jedenáct procent. O 7,8 procenta si polepšili zaměstnanci v oboru zásobování vodou a v činnostech souvisejících s odpadními vodami, odpady a sanacemi.
Naopak nejméně, o 2,1 procenta, se zvýšila hrubá nominální mzda ve vzdělávání. Pracovníci ve veřejné správě, obraně a povinném sociálním zabezpečení si nominálně polepšili o necelá tři procenta.
V meziročním srovnání se zvýšil rovněž medián mezd, tedy jejich střední hodnota. Ve druhém čtvrtletí činil 38 529 korun, což bylo meziročně o 5,8 procenta více. U mužů byl medián vyšší, dosáhl 41 540 korun, zatímco u žen 35 565 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 20 652 a 75 570 korunami.
Nejvyšší mzdy mají zaměstnanci v Praze, v průměru 56 144 korun hrubého. Následují střední Čechy s necelými 49 tisíci korunami.
Na opačném konci žebříčku je Karlovarský kraj s 39 tisíci korunami hrubého. V žádném jiném regionu průměrná mzda pod 40 tisíci korunami není. Nejblíže k této hranici má Pardubický kraj s průměrem 40 538 korun.
Reálná mzda v Česku meziročně stoupla i v prvním kvartálu letošního roku. Stalo se tak poprvé po předchozích více než dvou letech poklesů. Bez započtení růstu cen se průměrné platy v Česku zvyšují nepřetržitě od začátku roku 2014.