3D král Josef Průša je dalším, kdo se pustil do boje s koronavirem. Nebude ale tisknout respirátory, jak se o to mnoho kutilů pokouší, nýbrž ochranné celoobličejové kryty pro zdravotnický personál. Prvních 80 kusů už dodal na zkoušku do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
V holešovickém sídle Prusa Research jede nonstop stovka 3D tiskáren, na nichž vznikají další průhledné štíty – zhruba 800 denně. Výroba, která zatím jede v testovacím režimu, je omezená kapacitou laserové řezačky. Pokud by se podařilo toto úzké hrdlo vyřešit, Průša by teoreticky dokázal vyrábět až čtyři tisíce kusů za den.
„Tyto štíty ochrání oči a tvář od kašlání a kýchání pacientů a jsou perfektním doplňkem k respirátoru,“ říká čerstvě třicetiletý a oholený (bez toho respirátory nefungují) muž z naší listopadové titulní strany.
Původně zkoumal využití 3D tisku při tvorbě respirátorů, ale narazil na řadu problémů. Žádný dosavadní design není prověřený a schválený a tištěné části jsou porézní. Na vlhkém a teplém místě se v pórech daří bakteriím.
„Je to party place pro breberky,“ komentuje to Průša, ale dodává, že časem by se funkčnost designu mohla vyřešit. „Teď jsme ovšem ve stavu, kdy si tím můžete spíš uškodit. A nejhorší je falešný pocit bezpečí.“
Od respirátorů se proto odklonil k ochranným štítům. Se svým týmem vyzkoušel řadu prototypů, byl je konzultovat i na ministerstvu zdravotnictví a na dalším vývoji se stále pracuje.
„Jsme ve fázi, kdy jsou štíty funkční, ale ještě ne úplně stoprocentní. Až budou a naběhne výroba do obrátek, bude si je od nás ministerstvo brát a dál je distribuovat. V plánu je věnovat nejprve 10 tisíc kusů,“ shrnuje Průša.
Rád by do této iniciativy zapojil i co největší počet lidí z 3D tiskařské komunity. Pro ně nasdílel na internetu i návod, jak správně a bezpečně štít vyrobit. „Námi vyráběné štíty jsou zamýšlené jako jednorázové. Alespoň do té doby, než přijdeme na to, jak vytištěné části spolehlivě sterilizovat.“
Vlastní produkci 3D tiskáren přitom v Prusa Research omezili jen minimálně. „I když třetinu lidí z výroby máme doma a všechny ostatní na home officu, jedeme prakticky naplno. Jen jsme osekali vedlejší produkty, třeba náhradní díly. Kromě hlavních produktů nic dalšího nevyrábíme,“ říká Průša.
Ve firmě platí přísná protikoronavirová opatření: u vstupu je termokamera, která odhalí lidi s teplotou, a stačí, abyste vypadali unaveně, a už vás nadřízený posílá domů.
„A mimochodem, jakmile dokončíme schvalování masky, rádi bychom se pustili do návrhu ochranných brýlí určených pro 3D tisk,“ dodává Průša.