Když do vesmíru, tak stylově. Poté, co NASA představila nový typ skafandru pro astronauty mise Artemis, přišel s novými vesmírnými obleky pro komerční výlety do kosmu i Richard Branson.
Miliardář a zakladatel letecké společnosti Virgin Galactic představil na akci v New Yorku vesmírné obleky, ve kterých by měli už příští rok létat do vesmíru turisté.
Navržené modré obleky vznikly ve spolupráci s módní sportovní značkou Under Armour. Návrháři se inspirovali u souprav pilotů tryskáčů i u oblečení postav videoherní série Mass Effect. Na podobě kosmické výbavy se podíleli lékaři, piloti, návrháři oblečení a trenéři astronautů. Všechny oděvy byly samozřejmě testovány v laboratořích určených k simulaci kosmického letu.
A kolik vás bude stát možnost nosit takový vesmírný oblek? Připravte si kolem čtvrt milionu dolarů, tedy zhruba 5,7 milionu korun. Koncem loňského roku Branson uvedl, že společnost již shromáždila vklady zhruba 80 milionů dolarů. Obleky členům posádky pak zůstanou a oproti jiným oděvům, do kterých se investují nemalé finance, jako jsou například svatební šaty, je možné modrý vesmírný oblek použít i na běžné nošení.
Miliardář Richard Branson vesmírné obleky představil velmi autenticky. Sám si oblékl a vyzkoušel na vlastní kůži, jaké to je, v obleku tančit a pohybovat se s nulovou gravitací. O tanečních kreacích mohou už snít i profesionální astronauté, kteří se vydají na Měsíc v roce 2024 v rámci mise Artemis.
Když v roce 1969 přistál Neil Armstrong jako první člověk na Měsíci, mohl se na jeho povrchu ve svém skafandru pohybovat jen s námahou. Zanechal tehdy vzkaz, že je to „malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo“. Až o 50 let později poletí na Měsíc nová posádka, bude moci tuhle větu poupravit na „další krok pro lidstvo a velký skok i tanec pro člověka“. Nové skanfandry totiž na rozdíl od těch původních umožní mnohem větší pohyblivost a flexibilitu.
Vesmírný oblek xEMU neboli Exploration Extravehicular Mobility Unit byl navržen tak, aby si ho mohl obléct kdokoli, žena i muž, a oblek se mu dokázal jakkoli přizpůsobit. Oblek xEMU je navržen tak, aby odolal teplotním rozdílům mezi -150 a +120 stupni Celsia. Má tepelnou i radiační ochranu a také nově navržené rukavice, které umožnují pohybovat prsty. Bude tak možné i sbírat horniny z povrchu Měsíce pouhou rukou.
Astronauti mise Artemis budou používat dva typy skafandrů. Již zmíněný oblek xEMU si oblečou na samotný průzkum Měsíce. Druhý typ skafandru, Orion Crew Survival System, bude použit při startu a následně při návratu na Zemi.
V roce 2028 by měla na Měsíci poprvé přistát i žena. NASA zároveň zvažuje vyslání ženské posádky, a to ve složení Christina Koch a Jessica Meir, které už nyní trénují na Mezinárodní vesmírné stanici.
Na to lze jen dodat: „Velký skok pro ženy, ještě větší pro lidstvo.“ A každá malá holka, která je blázen do vědy a vesmíru, teď může tančit moonwalk a snít, že i ona jednou přistane na Měsíci.