Ještě před pár dny mu všichni tleskali za to, jak Česko relativně dobře zvládá pandemii koronaviru, a prezident Miloš Zeman dokonce oznámil, že mu na podzim udělí nejvyšší státní vyznamenání.
Po jeho víkendovém názorovém obratu je ale všechno jinak. Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula se kvůli svému názoru, že epidemii zdoláme nejlépe tak, že necháme virus pozvolna projít celou populací, nečekaně ocitl na vedlejší koleji.
Muž, který až doteď stál v čele boje proti epidemii a který je považován za jednoho z předních českých odborníků na danou problematiku, se nevešel mezi šestičlenný epidemiologický tým sestavený ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.
Tým má za úkol návrh plánu na rozvolnění karantény a dalších pandemických restrikcí.
Fotbalovou hantýrkou, kterou jsme tento týden už jednou v souvislosti s Prymulou použili, je to stejné, jako by fotbalová reprezentace ve finále mistrovství Evropy bez vysvětlení posadila na lavičku svého kapitána, který ji do toho finále dovedl. Zkrátka zvláštní rozhodnutí.
„Jde pouze o rozdělení rolí. Jak klinický, tak laboratorní tým jsem si postavil já. Epidemiologický staví pan ministr,“ uvedl diplomaticky bez dalších podrobností pro Forbes Roman Prymula.
Místo něj budou o tom, jak Česko začne v příštích dnech „povolovat šrouby“, rozhodovat epidemiolog Rastislav Maďar, Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek a hlavní hygienička Jarmila Rážová.
Prymula tak zřejmě doplatil na svá slova o tom, že v době, kdy není na obzoru vakcína ani lék, který by na nemoc covid-19 stoprocentně zabíral, je nejlepší strategií takzvaně promořit populaci – postupně vybudovat kolektivní imunitu, která by šíření viru pozvolna zastavila.
Tento proces už koneckonců v české populaci přirozeně probíhá, počet nakažených, kteří nemoc prodělali, aniž by si toho všimli, bude oproti potvrzeným nákazám několikanásobný. Přesto Prymula narazil a postupně se vůči němu vymezili šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček, ministr Vojtěch i premiér Andrej Babiš.
„Myslím, že to (Prymula) pochopil a že to ne zcela šťastné vystoupení nebude opakovat,“ prohlásil Hamáček v rozhovoru pro Lidové noviny a dodal, že Prymula úvahami o řízeném promoření společnosti vyděsil hodně lidí. „Nemůžeme tuto debatu řešit v médiích,“ říká.
Dalším důvodem, proč najednou Prymula skončil na lavičce náhradníků, mohou být složité vztahy mezi ním a ministrem Vojtěchem. Původně měl tuto funkci zastávat právě Prymula, jenže Babiš nakonec zvolil „bezpečnější“ a méně sofistikované řešení.
Prymula údajně nikdy do party kolem Vojtěcha a jeho náměstků příliš nezapadl, bojoval s nimi a ještě před začátkem celé koronavirové krize chtěl na ministerstvu na vlastní žádost skončit. Tehdy ho ale Babiš přesvědčil, aby zůstal, naložil na něj i hlavní díl zodpovědnosti v boji s koronavirem a epidemiolog se nakonec stal nepostradatelným i pro mnohem mladšího a méně zkušeného Vojtěcha.
Ovšem jen do chvíle, než začal uvažovat o strategii, kterou politici v čele s Babišem považují za příliš riskantní. Pro Vojtěcha to pak mohla být vítaná příležitost, jak se vůči muži, který ho v posledních dnech zastiňoval, alespoň trochu vymezit.
Ať už hrály výše zmíněné důvody jakoukoli roli, odstavení muže, na kterého doteď spoléhalo celé Česko, působí přinejmenším zvláštně.