Sjezdovka, písčité pláže, golf s bezkonkurenčními výhledy i jachting, to všechno nabízí městečko Ingonish u kanadských břehů Atlantiku. Právě tady skupina Čechů rozvíjí obrovský developerský projekt, který má být skvělou investicí i bezpečným útočištěm v neklidných dobách.

Na světě jsou krásná místa. A pak jsou taky místa, která člověka uchvátí a nepustí. Takový je kanadský Ingonish v Novém Skotsku. Místo, kde se setkává oceán se sjezdovkami lyžařského střediska. Kde je panenská příroda a nekonečný klid. A kde si to zamilovala i skupina českých investorů, která tu staví nové městečko pro několik tisíc lidí. 

info Foto Herbert Slavík

Začalo to nápadem postavit pár domů pro sebe a kamarády v ideální lokalitě pro potenciální exit z Česka i Evropy. „Už dlouho před válkou na Ukrajině jsem přemýšlel, kam by se dalo přestěhovat, kdyby nastal nějaký problém,“ vysvětluje otevřeně Martin Kulík, developer a majitel společnosti Rodop. 

Základní podmínky byly jasné: nesmí tam být jen zima nebo teplo, klima by mělo být podobné Česku, měla by tam být krásná příroda i stabilní politické prostředí. „Když jsem se dostal do Nového Skotska, bylo to přesně ono. Navíc jsou tady ohromně milí lidé, kteří nemají problém s přistěhovalci,“ vypráví se zápalem Martin Kulík. 

Z pláže až na vrcholky

Spolu s dalšími českými investory teď ospalé městečko Ingonish, které má ohromný potenciál, probouzí. U kanadských břehů Atlantiku se buduje největší developerský projekt s českým rukopisem. A nejde jen o plány na papíře. Tenhle projekt už má naprosto reálné obrysy, na něž se dá sáhnout. 

Koupili tady lyžařské středisko Cape Smokey, které se jmenuje podle hory, na níž čeští investoři postavili 1200 metrů dlouhou kabinkovou lanovku. Vyveze člověka do výšky 320 metrů, odkud se dá na lyžích dojet takřka až k oceánu. Mimochodem, sněhu je tady každý rok nejen dost, ale navíc je mimořádně jemný a suchý. „Lyžovat v tomhle prašanu je neskutečný zážitek,“ zmínil nedávno v článku šéfredaktora Forbesu Petra Šimůnka jeden ze skupiny investorů Jiří Kejval. 

Lanovka však jezdí celý rok a i to značí, co je cílem mimořádného projektu. „Vždycky to byla spíš letní než zimní destinace, ale my se z toho snažíme udělat celoroční místo. Budujeme tu i stezky pro kola, pro pěší, půjčujeme kajaky,“ vyjmenovává příklady aktivit Martin Kulík. 

Osmdesát nových domů. Některé se stavět začínají, ale necelá třicítka se už blíží finiši, jejich majitelé se v nich budou moci zabydlet za rok na podzim. 

Domy se prodávají zhruba za 32 milionů korun, jejich koupě přitom nemá žádné omezení, není vázaná na občanství a pořídit si je může v podstatě kdokoli. Už dnes se dá za 280 tisíc korun koupit i akcie jednotlivého domu a získat z něj časem výnosy. Developeři zajišťují i následnou správu a pronájem nemovitosti. 

Nezanechat stopy

Domy, ale i další části, ve kterých vzniknou i hotely, apartmány, restaurace a další využití, nakreslil jeden z nejznámějších českých architektů Petr Kolář. „To místo je skutečně kouzelné a my se ho snažíme architekturou nenarušit, ale spíš doplnit, ať už měřítkem, nebo třeba použitými materiály. A když teď vidím, jak to postupně vzniká, jsem spokojený, protože stavby skutečně do toho místa přirozeně zapadají a doplňují ho,“ říká architekt. 

Teď začíná pracovat na další, větší části celého projektu, připravuje návrhy hotelů, apartmánových domů, mariny i restaurací a obchodů. 

Mimochodem, v tomhle městečku u břehů Atlantiku nebude chybět ani pekárna a český pivovar. „Přemýšlíme o tom z českého pohledu, chceme tam mít věci, které jsou pro nás důležité, takže tam budeme mít třeba půjčovnu lodí, sportovního vybavení nebo i pivovar, který máme vždycky tam, kde něco stavíme,“ říká Martin Kulík, jenž vede developerskou společnost Rodop, která má na svém kontě několik velkých pražských rezidenčních projektů, a je také majitelem Skiareálu Malá Úpa. 

„Děláme totéž co tady v Česku posledních třicet let, se stejnými partnery i architekty, úplně stejně. Jen je to na druhé straně oceánu,“ dodává Martin Kulík. 

Investorům vstříc

Dobře ví, že tenhle projekt v Kanadě je běh na dlouhou trať. Na druhou stranu se tady věci hýbají mnohem rychleji, než jsme zvyklí u nás. A první velká část resortu bude hotová během pár let. „Je to opravdu jiný svět, je tady strašně jednoduché stavět, všichni nám vycházejí vstříc, jsou milí a ten projekt chtějí,“ popisuje Kulík s tím, že například získat povolení pro novou kabinkovou lanovku trvalo jen pár týdnů. 

Pro stavbu domů je to ještě rychlejší. „Jediná věc, na niž neustále narážíme a která je pro nás složitější, jsou samozřejmě zaměstnanci, protože oni tam úplně nejsou zvyklí stavět tak jako my v Evropě. Ale to nevadí, učíme je to a jdeme postupně dál,“ říká Martin Kulík. 

Sám do Ingonishe jezdí několikrát ročně. „Tohle místo přiroste člověku k srdci hodně rychle. Nenabízíme to jen jako klasickou investici, ale chceme, aby se tam lidé přijeli podívat. I když Kanadu třeba znají, většinou si vůbec neumějí představit, co od tohoto místa čekat. Když ho pak na vlastní oči vidí, jsou nadšení,“ popisuje svou zkušenost. 

Ačkoli doufá, že to nebude nikdy potřeba, stále má při budování resortu na mysli původní motivaci, tedy postavit si útočiště, které bude nejen bezpečné, ale kde by si on i další Češi uměli představit spokojeně žít.