Jeff Huber se roky živil vývojem softwaru ve společnosti Google, kde pracoval na zdokonalování map a reklam. Teď ale stojí v čele startupu, který pro svou činnost získal už 100 milionů dolarů.  A jeho cílem je vyvinout krevní testy, které dokážou rozpoznat rakovinu v počátečním stadiu. Tedy v době, kdy je ještě dobře léčitelná.

Důvod Huberova profesního obratu byl velmi osobní. Loni v listopadu mu totiž zemřela žena na rakovinu tlustého střeva a on zůstal sám se dvěma dětmi ve věku 12 a 14 let. „To je ten hlavní důvod, proč jsem se rozhodl tu práci vzít,“ říká Huber. O biologii se začal zajímat ještě předtím, než jeho manželka vážně onemocněla, protože mu to přišlo smysluplnější než trávit čas a energii nad vývojem nového systému pro populární vyhledávač. Cítil, že věda o živých organismech prochází velkou změnou, která by se dala přirovnat k přechodu analogového vysílání na digitální, a proto se přidal ke skupině výzkumníků jménem Illumina, kteří se zabývají čtením genetických informací.

Čtěte také: Krevní test, co pozná jakoukoli rakovinu v zárodku? Vsadil si na něj Bezos i Gates

Právě v té době zjistili jeho šestačtyřicetileté manželce rakovinu. Nikdo si to nedokázal vysvětlit, protože Laura byla celý život zdravá, plná energie a ani genetické předpoklady pro nemoc neexistovaly. Doktoři si zpočátku mysleli, že prochází menopauzou, ale podrobná vyšetření objevila ve střevě nádor. I díky relativně malé velikosti tumoru vypadaly prognózy ohledně uzdravení slibně, jenže lékaři našli metastáze i v játrech, břichu, na prsou a krku. A žádná léčba už nezabrala.

Zatímco si rodina procházela těžkým obdobím, Huber společně s týmem vědců z Illuminy intenzivně pracoval na tom, jak odhalit smrtelnou nemoc v jejím počátečním stadiu. Přišli na to, že rakovinové buňky do krve uvolňují DNA, a když budou genetický řetězec zkoumat znovu a znovu, tak je šance, že se v něm nakonec podaří rakovinotvorné buňky rozpoznat. Tento způsob testování je sice náročný a zdlouhavý, ale podstatná je myšlenka, že byste se pouhým krevním rozborem dozvěděli, jestli jste zdraví nebo trpíte rakovinou.

JeffHuber045-1200x800

Jeff Huber

Na projekt už se podařilo sehnat 100 milionu dolarů od zakládající společnosti a dalších partnerů, jako jsou Sutter Hill Ventures, ARCH Ventures, Bezos Expeditions nebo Bill Gates. „Laura je jedním příběhem z milionu dalších,“ říká Huber a povzdychne si, že kdyby projekt existoval před čtyřmi pěti lety, tak by tu jeho žena mohla ještě být. „Mohla jít na operaci nebo na léčení ještě předtím, než rakovina zmutovala a stala se agresivnější.“

Tým vědců nyní čelí velkým výzvám. Není totiž jasné, že jejich testy budou úspěšné. Co když bude rakovina už v počátečním stadiu agresivní a nepůjde ji léčit ani při včasném odhalení, stejně jako tomu bylo u Laury? Co když budoucí krevní testy odhalí lidem rakovinu a přitom ji mít nebudou? A co když se testováním nepozná, v jakém stadiu nemoci se dotyčný nachází, kde je epicentrum a jak se dá léčit?

Společnost má před sebou navíc i nezbytná vyjednávání s Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, kde musí úředníky přesvědčit, že jejich plány mají smysl. Zatím vše stojí jen na silných slovech výzkumníků „věřte nám“, která nyní opakuje i Huber. „Je před námi ještě hodně práce,“ připouští generální ředitel a dodává, že jestli se podaří tento projekt dotáhnout do konce, tak s ním zachrání spoustu rodin. Proto, aby už nikdo nemusel prožívat to co on, Laura a jejich děti.