Krásný den! Dneškem končí čtyřicetidenní půst. Užijte si mazance, beránky a dejte si k nim náš velikonoční výběr.
Máte 1 minutu?
AI ponovu. OpenAI představila nové AI modely o3 a o4-mini, které mají vynikat v takzvaných „reasoning“ úlohách, tedy úlohách vyžadujících logické uvažování. Podle interních testů si ale vymýšlejí nepravdivé informace častěji než jejich předchůdci.
Apple v kleštích. Navrženo v USA, vyrobeno v Číně… nebo už ne, pane prezidente Trumpe? Server BBC vydal analýzu posledních několika výrobních let firmy Apple. Myšlenka, že by firma mohla přesunout své montážní operace do USA, je podle Eliho Friedmana, který dříve seděl v akademickém poradním výboru firmy, „čistá fantazie“.
A zase na vrchol. Trvalo deset let, než basketbalistky ZVVZ USK Praha opět zdvihly nad hlavu pohár pro nejlepší tým Evropy. Část zásluh jde přitom vedle hráček a realizačního týmu také za jedním z nejbohatších Čechů Ivanem Zachem.
tip Forbesu
Objevte kouzlo italské kuchyně v Karlín Osteria. Čerstvé těstoviny, ikonická pizza z pečlivě vybraných surovin vytvářejí autentické chutě, které vás přenesou do Itálie. Stylový interiér, příjemná atmosféra a široká selekce vín vytváří ideální místo pro setkání s přáteli i speciální příležitosti. Sledujte na @karlin_osteria a nalaďte se na italskou vlnu!
Máte 5 minut?
Batman věděl své. Netopýří trus guáno zavání zajímavou investicí. Zatímco investoři spekulují, kdy zlato posune svůj další cenový rekord a jaký směr najde ropa mezi geopolitikou a elektromobilitou, z jeskyně letí mimo radary zajímavý komoditní úkaz.
Bojovat dál. Mít rodinnou firmu neznamená vždy jen dobrý pocit z úspěchu. V podnikání přicházejí i slepé uličky, které se nevyhýbají nikomu. Majitelé největších rodinných firem s námi sdíleli své největší fuckupy i to, jak z nich vybruslili.
Tip Forbesu: Z herního světa do HR. Brněnská Pinya digitalizuje firemní procesy a myslí na uživatele. „Nechceme, aby náš software byl jen nástrojem pro HR oddělení. Chceme, aby ho používali snadno i manažeři a zaměstnanci,“ říká zakladatel Jan Havlas.
Máte 10 minut?
Cimrmanovský příspěvek. Kolega Filip Saiver se ve svém komentáři zamýšlí nad slovy odborníka, který připustil reálnou hrozbu, že po roce 2030 bude AI již tak vyspělá, že převezme vládu nad světem a utne civilizaci lidí.
Co s tím?Za covidové pandemie lidé zkoušeli péct chleba či třeba jezdit na kole. Jenže covid ustoupil a s ním i poptávka po volnočasových aktivitách. Výrobci kol se už ale přizpůsobili realitě, která přestala platit – a místo davů zákazníků jim zbyly plné sklady.
Cudné bohatství. Nebo spíš ne. „Jsem extrémně úspěšný umělec, ale u nás se to nenosí říkat nahlas,“ řekl Pasta Oner na Forbes eventu Money Masteminds. A stejně jako jeho práce, i on sám se vzpírá jednoduchému zařazení.
Příjemný den a dobrou chuť.
Julie, Forbes