Dobré ráno! Před 70 lety se českoamerický podnikatel Ray Kroc ve Spojených státech zasloužil o masivní rozjezd jednoho rodinného byznysu. 15. dubna 1955 otevřel v americkém Illinois první franšízovou restauraci bratrů McDonaldových a novátorským přístupem nakopl rychlý růst fastfoodové sítě. Bylo mu 52 let – na tehdejší dobu úctyhodný věk, kdy už mohl pomýšlet na zasloužený odpočinek, ale to neměl Kroc v plánu. A jaké plány mají české rodinné firmy?
Máte 1 minutu?
Horký nákup Tykače. Čeští miliardáři si už nějakou dobu pořizují klíčové podniky na Západě, Křetínský, Babiš a další by mohli vyprávět. Nyní Tykačova Sev.en Global Investments vstupuje do ocelářství, kupuje lídry v Británii a ve Skandinávii.
Horko kolem pecí. A přitom v britském ocelárenském průmyslu je v poslední době pěkně horko. Dokonce natolik, že ho musí trochu chladit tamní vláda.
Horké akcie. Technologické společnosti těžily ze zprávy o tom, že Spojené státy dočasně poskytly chytrým telefonům a některým dalším elektronickým produktům výjimku z vysokých cel.
V jihočeském Olší u Tábora vyrábí EFAFLEX nejrychlejší průmyslová vrata světa, která díky unikátní technologii šetří čas, energii i náklady zákazníků po celém světě. Navíc vydrží spolehlivě sloužit v jakémkoli provozu klidně 20 let a více. Zajímá vás, jak rychloběžná vrata mohou zefektivnit vaše výrobní či logistické procesy?
Máte 5 minut?
Depresivní černá? Ne, růžová. A teď k tomu hlavnímu, k rodinným firmám. Ve společnosti Hajdik si nemusejí realitu lakovat na růžovo. Oni ji totiž růžovou mají. „Daří se nám dobře,“ hlásí Filip Hajdík, který jednu z největších průmyslových lakoven v Evropě vede.
Modrá, pro důvěru. Taková barva převažuje v logu rodinné společnosti Renomia. „V podnikání je potřeba věřit ve schopnosti a vůli všech, včetně těch nejmladších,“ prozrazuje jeden z klíčů k úspěchu Jiřina Nepalová, zakladatelka a ředitelka Renomie. A co radí další tycooni family byznysu?
A do třetice oranžová místo černé. Znáte černou labuť? A co teprve oranžovou? Mávla křídly a cena pomerančového koncentrátu se během prvního čtvrtletí zřítila zhruba o čtyřicet procent.
Tip Forbesu: Kdo poradí Haribu? Zejména rodinným podnikům, a to nejen z Česka, poskytuje cenné rady společnost CLA, která se zrodila v roce 1993 v Liberci. Mezi její klienty patří třeba třetí generace rodiny stojící za impériem Haribo nebo rodinný hoteliérský podnik Marriott Bonvoy.
Máte 10 minut?
Více než sto miliard. Takovými tržbami se můžou pochlubit podniky z impéria Amalar patřící Kellnerovým. A jak jsou na tom další byznysy českých podnikatelských rodin? Pokud jste to ještě neudělali, mrkněte na žebříček Forbesu.
Půl miliardy. Takovou částku chce do vybudování nové továrny investovat rodinná firma Sapeli. A může si to dovolit. I na padajícím trhu si drží stabilní obrat jeden a půl miliardy.
Miliardy z logistiky. A na závěr britský pohled na českého miliardáře. Čím archaický byznys, jako je britská pošta, nalákal Daniela Křetínského? Proč koupil Royal Mail a co s ním zamýšlí?
Úspěšný zkrácený týden!
Eva, Forbes