Dobré ráno, tahle doba je těžká pro vtipy i fantazii, protože realita je často bláznivější. Mrk, mrk do USA. Donald Trump dokazuje, že má stále čím překvapit. Svět se diví, byznys žasne a trhy slaví. Zatím. Jedna jistota v nejisté době ale je: čerstvý ranní výběr. Pojďme na něj!

Máte 1 minutu?

Všechno jinak. Je dost možné, že až budete číst tyhle řádky, budou cla opět platit. Nebo nebudou žádná cla. Nebo budou desetinásobná. Nevím. Jisté je, že Donald Trump exceluje v chaosu. Jako když nyní oznámil, že na devadesát dní pozastaví nová cla. Trhy jásají. Velká sedmička si připsala přes bilion dolarů. Co bude dnes?

Ale! Zas tak jednoduché to nebude. Čínu Trump ze své milosti vynechal a rovnou jí napálil cla ještě vyšší, stoupnou na 125 procent. Ovšem Čína si to nehodlá nechat líbit a pustila se do protiúderu. Zvýší odvetné clo na dovoz z USA na 84 procent.

Parťáci. Renáta Kellnerová nebude na luxusní pražský hotel Four Seasons sama. Třicetiprocentní podíl kupuje zbrojař Michal Strnad, minoritní podíl si podrží partner nejbohatší Češky Tomáš Otruba.


Partner Forbesu

Dobrý den Radiožurnálu je unikátní projekt spojující dárce, nadační fondy, sbírkové projekty i charitativní organizace. Lidi, kteří pomáhají, a ty, jež právě teď pomoc potřebují. Během 24 hodin speciálního vysílání z pražských Jatek78 se ve studiu vystřídají desítky hostů, to vše za doprovodu hudebních hvězd. Poslouchejte 12. dubna od 10 hodin na Radiožurnálu nebo sledujte videostream. Výtěžek akce rozdělíme rovným dílem mezi dvanáct charitativních organizací a jejich projekty podporující mladé lidi, kteří mají start do života složitější než ostatní. Pomáhejme společně!


Máte 5 minut?

Životní projekt. Během čtyř let chce miliardář Radim Passer investovat přes dvacet miliard do stavby kanceláří, bytů a parků. Víc než polovina z téhle sumy míří na pražskou Brumlovku. Tu proměňuje už od konce devadesátých let.  

Nechci slevu zadarmo. Konec okrádání Američanů, slíbil Donald Trump. A činí se. Zboží amerických firem, které se vyrábí v Číně, bude ještě dražší. Týkat se to může i kultovních tenisek Nike. A takové iPhony by mohly stát trojnásobek, jestli se budou vyrábět v USA.

Kocourkov. Neupíráme „zásluhy“, ale americký prezident si celní válku nevymyslel sám. Architektem akce, která vede svět střídavě do krize a chaosu, je ekonom Peter Navarro. Muž, který se do Bílého domu dostal kuriózním způsobem

Tip Forbesu: Inovace, digitalizace a udržitelnost jsou v centru pozornosti. Čí? Českých bank. Kdo má na tomhle poli mimořádné projekty, to dobře vědí ve společnosti Mastercard, která ocenila nejlepší banky v oblasti plateb, digitalizace a inovací. 


Máte 10 minut?

Krása střídá nádheru. V italském Miláně probíhá jedna z nejprestižnějších designérských akcí roku, Salone del Mobile. A čeští zástupci jsou (skoro) na každém rohu.

Čas letí. A ne vždycky to člověka těší. S nádhernými hodinkami je ale sledování času příjemnější. V Ženevě se představily nové hodinářské skvosty. A víme, které z nich by vám neměly uniknout.

Byznys kvete. Jestli máte pocit, že se světový obchod zasekne, tak v jednom oboru to tak nevypadá. Hlavní světová cesta kokainu do Evropy jen kvete. Primární hráči? Ekvádor, Albánie a bedny s banány.

Kupujte radši jablka!

Fajn den,

Pavla, Forbes