Krásné ráno, dnes je to přesně 160 let, kdy byla kapitulací vojska Konfederace pod velením generála Leea v bitvě u Appomattoxu oficiálně ukončena americká občanská válka. Trvala čtyři roky. Doufejme, že stejně dlouho nebude trvat ta celní, kterou rozpoutal se světem 45. a 47. prezident USA. Dávku ranního výběru na to!
Máte 1 minutu?
Co je doma, to se počítá. Aneb podívejte se s naším žebříčkem rodinných firem pod pokličku byznysu, který se předává z generace na generaci. V tradičním, již dvanáctém v pořadí, se tentokrát nejvíc počítalo u Kellnerů. Kdo další se v něm umístil?
Trump se možná přepočítá. Americký prezident sice rozjel celní válku, prý aby konečně přestali všichni vydělávat na úkor Spojených států, zatím za svůj čin ale moc chvály nesklízí, a to ani ve své vlastní zemi. A možná bude hůř. Zatímco Evropa s reakcí vyčkává, Čína vyrazila na protivníka okamžitě. A teď se válka mezi dvěma mocnostmi dostává do absurdna, jak říká ekonom Ondřej Dvouletý.
Spočítáno už má i Alice Walton. K tomu, aby se stala nejbohatší ženou světa, jí stačí dědictví po otci Samu Waltonovi. Jmění v hodnotě 101 miliard dolarů, které jí zakladatel řetězce Walmart zanechal, jí umožňuje věnovat se bez starostí umění a kurátorství. Jaké další ženy se řadí za ni?
Máte 5 minut?
A vítězem je… Ani ta nejameričtější auta nezůstanou ušetřena Trumpových cel. Uvalil je totiž i na díly, jako jsou motory, převodovky nebo elektrické součástky, které musejí automobilky často dovážet. Auta vyráběná v Americe se tak značně prodraží. Až na jednu značku. Hádejte jakou.
Odhalení. I 113 let poté, co se potopil, stále jitří zvědavost odborníků. Ze sta tisíce snímků, které pořídili roboti uvnitř vraku Titanicu, se podařilo výzkumníkům vytvořit 3D repliku, tedy digitální dvojče lodi. Co díky němu zjistili, to se chystá již v pátek zveřejnit National Geographic v dokumentu nazvaném Titanic: The Digital Resurrection.
Tip Forbesu: Jak „zkrotit svého ředitele“ a rozdělit práci efektivně, aby firma rostla? „Je to práce se sebou samým a se svým egem,“ říká Viktor Fruněk, spolumajitel rodinné firmy Fruněk Inox. Pomohl v tom i seminář společnosti JPF a její majitel Jiří Jemelka.
Máte 10 minut?
V ohrožení. Je to trochu paradox. Než se Donald Trump nastěhoval zpět do Bílého domu, doplnil svou hotovost lukrativním angažmá v kryptoměnách. Tím svůj majetek zdvojnásobil. Jenže právě krypto teď na jeho agresivní celní politiku doplácí.
Na výsluní. Její modely odhalují dekolty, zvýrazňují pas a nohy a nosí je nejpopulárnější hollywoodské hvězdy. Teď se Polka Magda Butrym stala první designérkou z bývalého východního bloku, která uvádí pro skandinávský gigant H&M řadu oblečení a doplňků. V prodeji bude od 24. dubna.
Zpět na Zemi. Pokud jste před dvaatřiceti lety považovali Jurský park za přemrštěnou Spielbergovu fantazii, možná byste se mu měli omluvit. Přivést na svět zvířata, která žila na planetě tisíce let zpátky, není nemožné. Jak dokázali američtí vědci u tří pravlků obrovských. Jejich dravou roztomilost zachytil časopis Time.
Užívejte dne!
Jana, Forbes