Krásné ráno! Dnes se dozvíte o osudu „britského Billa Gatese“, zbohatnutí zakladatele Spotify i o celosvětovém zbláznění do zázračného Ozempicu.
Páteční Espresso přináší před horkým víkendem přehled toho nejžhavějšího, co byste si měli přečíst. 


Máte 1 minutu?

Komu se nelení, tomu se zelení. Anebo také ne. Ukázalo se, že nový šéf Starbucks Brian Niccol nelení a z domova do práce létá 1600 kilometrů firemním tryskáčem. Jenže to je v rozporu s postojem společnosti k ochraně životního prostředí. Tak jak teda, Briane?

Život je jako bonboniéra. Společnosti Nestlé ale nyní moc nechutná, zažívá totiž pokles ceny akcií a nedostatečnou výkonnost. CEO Mark Schneider tak po osmi letech odstupuje.

A přece se třpytí. Botswana hlásí neuvěřitelný nález. Druhý největší diamant světa byl objeven v dole vlastněném kanadskou firmou Lucara Diamond. Lucky Lucara!



Máte 5 minut?

Svět podle Eka. Ze začátku se myšlenka vydělávat legálně na streamování hudby zdála být čirým bláznovstvím. Dnes je zakladatel Spotify bohatší než Taylor Swift.

O pět déle. Češi se dožívají v průměru 76 let, Češky dokonce 82 let. Dobu prožitou ve zdraví chce rovnou o pět let prodloužit projekt Ministr zdraví chirurga Tomáše Šebka. Jeho mecenáši se stali podnikatelé Václav Dejčmar, Alexandra Kala a Karel Bern.

Tip Forbes Espressa: V srdci hor. Společnost Niseko redefinuje prémiové bydlení v Česku. „Stavíme jen tam, kde bychom sami chtěli žít,“ říká majitel Adam Kuchař. S důrazem na kvalitu, design i lokalitu přinášejí projekty, které vycházejí vstříc i nejnáročnějším klientům.


Máte 10 minut?

Ozempic. Frčí na něm Elon Musk, Kim Kardashian i Oprah Winfrey. Snadno zhubli, rozpovídali se o tom a svět se rozhodl jít v jejich šlépějích. Jak se ale daří zázračnému léku v Česku?

Voda se zavřela. Zpráva italských médií udělala definitivní tečku za spekulacemi o osudu miliardáře Mikea Lynche, jehož jachta se potopila u Sicílie. Tragická smrt „britského Billa Gatese“ připomněla jednu z nejhorších korporátních akvizic v dějinách.

Vokurka, sirupy a kyselka. Jablonecká firma Kitl začala vyrábět sirupy v roce 2017. Před dvěma lety začala do láhví stáčet i tamní kyselku. Dnes firma Jana Vokurky dosahuje tržeb kolem 118 milionů korun.

Přeji pohodový pátek,

Julie, Forbes