Krásné ráno!

Dnes vás vezmeme do kanceláře, v níž vypukla aféra Watergate, představíme vědkyni, která mluví o naději pro pacienty s poraněním míchy, odtajníme zvrhlé večírky miliardového rapera a nakonec pozveme na film, s nímž budete trochu bojovat. Připraveni? Startuje první ranní výběr 40. týdne roku 2024.


Máte 1 minutu?

Naděje. Pavla Jendelová pracuje na výzkumu, který by mohl zásadně zlepšit život pacientům s onemocněním míchy. I proto se dostala do výběru 24 nejzajímavějších žen ve vědě časopisu Forbes. Čemu přesně se věnuje?

Zpátky domů. Na palubě lodi Crew Dragon společnosti SpaceX, která odstartovala na svou misi k Mezinárodní vesmírné stanici, jsou místo původně plánovaných čtyř členů posádky jen dva. Zbylá volná místa náleží uvázlým americkým astronautům, které chce vzít zpátky na Zemi.

AI lapila i sovu. Zakladatel a generální ředitel aplikace Duolingo Luis von Ahn nahradil umělou inteligencí asi deset procent svých zaměstnanců. A i když rozhodnutí považuje za správné, přesto podle něj bude nutné držet AI na uzdě.




Máte 5 minut?

Terapeut v kapse. Není-li po ruce odborník z masa a kostí, pomůže ten umělý. Zcela nová aplikace ChatMind je vyvrcholením tříleté práce na aplikaci VOS.health, kterou vymysleli Jiří Diblík a Ondřej Kopecký. Kapesní terapeut klienty vyslechne a navrhne, jak jejich problém zklidnit a zvládnout.

Sbohem, Jakarto? V Indonésii se snaží vybudovat nové hlavní město. A měli by to stihnout do roku 2050, kdy hrozí, že třetina současné Jakarty skončí pod vodou. Stěhování svých hlavních sídel ale plánují i další země.

Freak Offs. Jmění amerického rapera P. Diddyho sice sahá k jedné miliardě dolarů, muzikantovy příjmy ale momentálně hrají vedlejší roli. V té hlavní je jeho obvinění z obchodu s lidmi nebo vydírání. A předmětem vyšetřování jsou šílené obří večírky.

Tip Forbes ranního výběru: Praha hostí světové špičky v architektuře a designu. Diskuse se zaměří na udržitelnost a přiveze špičky světové architektury, jako je Kengo Kuma a mnozí další.


Máte 10 minut?

Pojďte s námi na místo činu. Vraťte se v čase do roku 1972, kdy chytili při nekalém činu pět mužů. Nechte se provést po kanceláři, v níž vypukla aféra Watergate, která vedla ke konci amerického prezidenta Richarda Nixona.

V hlavní roli emoce. Nesnažte se tenhle příběh a jeho ztvárnění pochopit, jen se jím nechte unášet. I takové je poselství nového snímku Amerikánka režiséra Viktora Tauše. Nabízí výjevy, při nichž vás zarazí jejich smělost a troufalost, a možná i proto s nimi budete trochu bojovat.

Křehká krása. Jeho tvorba se pohybuje na hranici snílkovství, jeho křehké kolekce vznikají ve vlastní sklárně v Nové Vsi, kde čas prý ubíhá o poznání pomaleji než ve městě. Seznamte se se sklářským designérem Johanem Pertlem, jehož dílo se objeví na letošním Designbloku.

Užívejte dne!

Jana, Forbes