Krásné středeční ráno! Dnes je to třicet let, co se obyvatelé Evropské unie mohou mezi jejími státy pohybovat bez pasových kontrol díky zřízení Schengenského prostoru. Tolik k historii a níže už čeká přehled toho nejzajímavějšího čtení, které dnes internet nabízí.
Máte 1 minutu?
Nekončící cla. Do klubu obchodních nepřátel Spojených států se nově zařadí každá země, která kupuje ropu a plyn od Venezuely. Trump takové hříšníky potrestá 25procentním clem a nová cla oznámil i na automobily, hliník a farmaceutické produkty.
Větší než největší firmy. Podnikatel Jan Barta zaplatil za rok 2023 na dani více než 1,7 miliardy korun. Stal se tak desátým největším plátcem a předběhl firmy, jako je J&T Banka, O2, UniCredit Bank, Moneta či Plzeňský Prazdroj.
Podzemní posun. Dokončení linky D pražského metra se zřejmě protáhne o dva roky, protože antimonopolní úřad zrušil výběr dodavatele druhé etapy. „Vývoj Prahy se nejenže zastavil, ale doslova vrátil o několik let zpátky,“ uvedl předseda Prahy Sobě Adam Scheinherr.
tip Forbesu
Semerínka: Váš domov.
Semerínka přináší harmonii mezi moderním životem a respektem k historii Radlic. Nabídne 185 bytů s důrazem na kvalitu materiálů a funkční design. Vnitřní i venkovní prostory podporují komunitní život – od recepce přes společné místnosti až po soukromou zahradu.
Máte 5 minut?
Trendsetters. Udávají směr v byznysu, gastru, financích či módě. Ty, kteří naši zemi posouvají kupředu, jsme pozvali na pódium a dali jim do rukou mikrofon. Kdo byl mezi nimi a co řekli?
Jedna hra dvou služeb. Eventu Forbes Trendsetters se zúčastnil například generální ředitel Novy Daniel Grunt. Ten na něm promluvil o číslech vztahujících se ke spojení Voya a O2 TV do Oneplay a plánech, které pro tuto službu mají.
Nesmrtelné devadesátky. Česká logistika zůstala v minulém století, říká André Dravecký, spoluzakladatel logistické společnosti Ringil. Na eventu Forbes Trendsetters přiblížil, co ohrožuje světovou logistiku, a doporučil, jak přistupovat ke slovům Donalda Trumpa.
Tip Forbesu: Mají za sebou působení na manažerských pozicích v Googlu, od kterého se dostali až k provozování portálů Hotely.cz a Spa.cz. Piotr Furmański a Lampros Zolotas ale ze Szallas Group nechtějí udělat další Booking.
Máte 10 minut?
Zakotveno v Americe. Děčínská firma Good Sailors, která pomáhá handicapovaným talentům, se rozrostla o kalifornskou kancelář. V Silicon Valley jim s expanzí pomáhá tamní česko-slovenská komunita.
Český vkus. Vyráběl vitríny a pulty, dnes stojí v čele firmy zastupující luxusní designové značky. „Češi jsou oproti západní Evropě pořád trochu konzervativní,“ říká Jiří Stopka a dodává, že možnost cestovat náš vkus přece jenom vytříbila.
Milionová právnička. Ze čtyř tisíc dolarů na nejméně pět milionů dolarů se vyšplhalo bohatsví Pam Bondi. Dnešní americká ministryně spravedlnosti vydělala na floridských nemovitostech, létech lobbingu i díky bohatému manželovi.
Hezkou půlku pracovního týdne,
Filip, Forbes