Nádherné ráno! Přesně před 28 lety získal film Kolja režiséra Jana Svěráka Oscara. Je to jediný český film s tímto oceněním, nepočítáme-li československé snímky Obchod na korze a Ostře sledované vlaky, případně dva filmy Miloše Formana natočené v zahraničí. Tolik dnešní kulturně-historické okénko, zde už je byznys, aktuální dění a čerstvý ranní výběr.
Máte 1 minutu?
Záhada zmizelého miliardáře. Karl-Erivan Haub beze stopy zmizel ve švýcarských horách v dubnu 2018. Někdejší spolumajitel a šéf německé skupiny Tengelmann, pod kterou spadají řetězce OBI či KiK, byl tři roky nato prohlášen za mrtvého. Teď se na veřejnost dostaly fotografie naznačující, že svou smrt možná fingoval a žije v Moskvě.
Sazby zůstanou. Česká národní banka na svém středečním jednání ponechá základní úrokovou sazbu na úrovni 3,75 procenta, míní analytici. Minulý týden to naznačili i dva členové bankovní rady.
Další kolo. V Rijádu se opět jedná o míru na Ukrajině. V neděli se zde sešly americká a ukrajinská delegace, v pondělí je na programu jednání USA s Ruskem.
Máte 5 minut?
Prodejní rekord v NBA. Basketbalový klub Boston Celtics mění majitele. Noví vlastníci za něj dají 6,1 miliardy dolarů, což je nejvyšší částka, za kterou se kdy v rámci Severní Ameriky prodal sportovní klub.
Daň za politiku. Forbes spočítal, jak přesně se politické angažmá Elona Muska podepsalo na hodnotě jeho majetku. Automobilka Tesla už není jeho nejcennějším aktivem, tím je poprvé za pět let společnost SpaceX.
Obavy o dolary. Někteří evropští centrální bankéři mají pochybnosti o tom, zda je americká centrální banka Fed stále spolehlivým partnerem. Důvodem je všeobecná nedůvěra ke Spojeným státům pod vedením Donalda Trumpa. Úvěrové linky Fedu, které poskytuje zahraničním centrálním bankám v době krize, jsou klíčovým prvkem globální finanční stability.
Tip Forbesu: Extrémní počasí, přemíra kyberútoků a všudypřítomná umělá inteligence mění pravidla hry. Jak na pojištění firem ve dvacátém prvním století? O tom si ve Forbes BrandVoice podcastu povídali šéf české divize Allianz Dušan Quis a Jakub Stojan, ředitel společnosti Agras Želatovice.
Máte 10 minut?
Kde jsou ty zisky? Před nástupem Donalda Trumpa se na americké akcie sázelo ve velkém. Firmy se těšily na deregulaci a nižší daně. Jenže hlavní americký akciový index S&P 500 zatím předvádí od začátku Trumpova prezidentování nejhorší výkon od roku 2009, kdy vstoupil do Bílého domu Barack Obama. Co se to děje?
MSC ftw. Manželé Aponteovi tiše ovládli světovou námořní dopravu. Majitelé rejdařského gigantu MSC z něj v posledních letech udělali nejsilnějšího dopravce svého druhu, který vlastní dvacet procent globální kapacity a nakupuje celé přístavy. A také letadla, kamiony, vlaky nebo třeba síť soukromých nemocnic.
Keep calm and dollar cost average.
Marek, Forbes