Popularita známek mezi tuzemskými investory roste. Nasvědčuje tomu i víkendová mezinárodní aukce konající se v Praze, během níž bude nabídnuto více než 3700 položek s celkovou vyvolávací cenou přesahující dvaadvacet milionů.
Očekává se přitom, že dražba konající se v největším českém aukčním domu zaměřujícím se na filatelii Burda Auction přitom vynese mnohem více.
Jistota a stabilní zhodnocení ze známek činí jednu z momentálně nejoblíbenějších alternativních investic nejen u nás. A v období vysoké inflace, která se poslední roky ustálila na dvouciferných hodnotách, zájem o známky ještě roste.
„Dosahované ceny raritního filatelistického materiálu československé i zahraniční provenience zatím stále nedosáhly svého vrcholu,“ komentuje situaci jeden z největších českých tuzemských filatelistických expertů David Kopřiva.
„Důvodů kontinuálně rostoucích cen je několik: vedle inflačních cenových tlaků je zde patrná poptávka nových sběratelů a investorů hledajících bezpečný přístav pro svůj kapitál v současném ekonomicky i politicky krizovém období,“ nastiňuje.
Soudní znalec a zakládající člen Prestige Philately Club Prague, jehož služby při obchodování se známkami využívá i několik členů našeho žebříčku nejbohatších Čechů, s oblibou říká, že investor ve filatelii má vždy trojnásobnou radost: poprvé při nákupu známek, podruhé z jejich vlastnictví a potřetí při jejich prodeji.
Dost radosti by podle všeho mělo být dopřáno i účastníkům zmiňované aukce, v níž se objeví hned několik významných rarit světového formátu. Tou vůbec nejdražší a nejvzácnější položkou bude slavná Glasgow Error z Falklandských ostrovů.
Cena exempláře bílomodré známky s vyobrazením křižníku H.M.S. Glasgow a podobiznou mladé královny Alžběty II., která byla roku 1964 vytištěna chybně k výročí padesáti let vítězné bitvy o Falklandy, se odhaduje na 1,3 milionu korun.
Jde o jeden z osmnácti známých dochovaných kusů a zároveň jeden ze tří v perfektní kvalitě s neporušeným lepem a bezvadnou perforací. „Známka je raritou světového řádu, s krásným příběhem a skvělou proveniencí,“ hodnotí David Kopřiva, který mimo jiné do republiky přivedl všechny čtyři mauritie, vlastněné v současnosti českými majiteli.
Někdejším majitelem Glasgow Error byl sir Gawaine Baillie, britský šlechtic, podnikatel a významný automobilový závodník, který – jak se zjistilo až po jeho smrti v roce 2003 – diskrétně budoval jednu z největších filatelistických sbírek britských kolonií, jaká kdy v oboru vznikla.
Nad milion korun by mohla vystoupat i cenovka exponátu prvních známek samostatného Československa s motivem Hradčan od Alfonse Muchy. Ikonickou prvorepublikovou raritu, u níž se očekává zvýšený zájem několika významných investorů do československých známek, po více než čtyřiceti letech nabízí trhu německý sběratel Georg Wilhelms.
Do dražby půjde i proslulý modrý mauritius na dopisu, byť nikoli ten vzácnější s nápisem Post Office, ale Post Paid. Samostatných známek tohoto typu se dochovalo řádově několik stovek, na dopisech přesně pouze jedenačtyřicet.
Zmíněný mauritius (na úvodní fotografii) pochází ze sbírky Vikrama Chanda, jemuž patří mimo jiné dopis s červeným mauritiem Post Office, a je považovaný za nejkvalitnější mauricijský dopis na našem trhu za mnoho desítek let. Lze tedy předpokládat, že jeho cena vylétne k 700 tisícům korun.
Dále se v průběhu soboty a neděle objeví v nabídce unikátní terezínský aršík (odhadní cena 500 tisíc korun) nebo vzácnost z britské Royal Collection „1 Penny Essay“, která by se mohla vydražit až za 400 tisíc.
O popularitě malých papírků, které v jednom gramu a na centimetru čtverečním koncentrují mnohdy i desítky a stovky milionů korun, obsáhle a zapáleně mluví v zářijovém tištěném Forbesu podnikatel Tomáš Mádl, patřící mezi největší české filatelistické sběratele.
„Známky jsou zárukou jistoty a neustálého mírného růstu. Žádné zlato, akcie nebo bitcoin, lítající nahoru dolů, že jeden den nemáte nic a druhý den milion,“ říká zakladatel realitní a advokátní kanceláře Juris Real v rozhovoru, který si můžete přečíst i online.
„Zároveň obsahují úžasné příběhy, vzbuzují emoce, přinášejí noblesu a s ní úzce spjatou prestiž a v případě potřeby si je můžete dát do kapsy, odletět s nimi na druhý konec světa, kde je kdykoli s přehledem prodáte,“ dodává miliardář mající ve svém portfoliu alternativních investic známky za stovky milionů korun.
O Mádlem zmíněných emocích a noblese se ostatně česká veřejnost může osobně přesvědčit na přelomu října a listopadu, kdy v rámci Bienále 2023 budou v Obecním domě vystaveny filatelistické exponáty z celého světa za téměř miliardu korun.