Realitní trh v Praze díky mírnému snižování hypotečních sazeb podle developerů začíná ožívat. Nedostatečná nabídka nových bytů způsobená vysokými náklady na výstavbu a komplikovanými povolovacími procesy ale zřejmě podle nich povede k opětovnému nárůstu cen bytů. Vyplývá to z jejich vyjádření a analýzy společnosti Central Group.
Podle té začali v letošním prvním pololetí developeři v Praze nabízet 5500 bytů, což je o padesát méně než loni touto dobou a jedná se o první pokles po předchozím roce a půl růstu.
V červenci byla podle Hypomonitoru České bankovní asociace průměrná úroková sazba u nových hypoték 5,8 procenta, což je nejnižší hodnota od loňského srpna. Na přelomu roku byla průměrná sazba téměř šestiprocentní, v prosinci činila 5,98 procenta. Před několika lety přitom nebyly výjimkou úrokové sazby hluboko pod dvěma procenty.
„První polovina letošního roku se na realitním trhu nesla v duchu mírného oživení. Ačkoli je aktuální snížení spíše kosmetického charakteru, představuje pozitivní signál, stejně jako nárůsty objemů sjednaných hypotečních úvěrů. V červenci banky poskytly hypotéky za 9,5 miliardy korun. Oproti červnu je to sice pokles o pětinu, jedná se však o standardní sezonní výkyv způsobený obdobím dovolených,“ řekl obchodní ředitel Creditas Real Estate Tomáš Drábek.
Snížení úrokové sazby bude podstatným impulzem pro zlepšení trhu s byty také podle analýzy firmy Central Group. Nové výstavbě by podle ní mohlo pomoci plánované snížení daňové sazby u bytů z patnácti na dvanáct procent v rámci projednávaného vládního konsolidačního balíčku a částečně by mohlo přispět i zrušení ukazatele DSTI u nových hypotečních úvěrů.
Limit ukazatele DSTI, který určoval maximální procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek úvěru na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr, zrušila Centrální banka s platností od začátku prázdnin. Na hypotéku tak od července dosáhne více lidí.
Problémem, který ale povede ke zvyšování cen nových bytů, je podle developerů snižování nabídky nových bytů na pražském trhu. Výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková uvedla, že při rychlejším povolování procesů a větším objemu výstavby mohly ceny nových bytů klesnout až o patnáct procent. S tím, že nedostatečná nabídka nových bytů bude mít za následek nárůst cen, souhlasí také ředitel Asociace developerů České republiky Tomáš Kadeřábek.
„Developeři se obávají ekonomiky realizace a prodeje. To již nyní, ale mnohem více v dalších měsících a letech, povede k poklesu nabídky nových bytů na trhu. Již tak nedostatečná kapacita výstavby se ještě více zpomalí, a to přestože neklesá potřeba bydlení,“ řekl Kadeřábek.
Analytik a ekonom Komerční banky Martin Gürtler si myslí, že i přes zjednodušení legislativy by ke zlevnění dojít nemuselo. „Záleželo by i na dalších faktorech, jako je celkový stav ekonomiky a s tím související úroveň poptávky po nemovitostech, ceny stavebních prací a materiálů, stejně tak ale i třeba strategie jednotlivých developerů,“ dodal Gürtler.
Na začátku srpna průměrná prodejní cena nových pražských bytů činila podle analýzy společností Skanska Residential, Trigema a Central Group 150 835 korun za metr čtvereční a mezičtvrtletně tedy klesla o 0,7 procenta.
V Praze se podle Central Group za posledních patnáct let průměrně povolila ročně výstavba 4800 bytů. Podle dat Českého statistického úřadu počet povolených bytů v Praze spíše stagnuje. V letošním květnu stejně jako v dubnu bylo v Praze povoleno čtyřiadvacet bytů a v červnu šestadvacet bytů. Celkově se v hlavním městě v letošním prvním pololetí zahájila výstavba 2853 bytů, což představuje nejnižší číslo od druhé poloviny roku 2020. Dokončeno bylo 2927 bytů.